FIA obviňuje z chaotického záveru da Costu, ten vracia úder a nie je sám (Video)

António Félix da Costa
foto: DS TECHEETAH

Medzinárodná automobilová federácia reagovala na frašku v závere sobotných pretekov vo Valencii, ktoré dokončilo len deväť klasifikovaných áut. Ako informuje Motorsport.com, došlo k nepriamemu obvineniu Antónia Félixa da Costu, ktorý je prakticky označený za vinníka celej situácie.

Obhajca titulu vo farbách DS TECHEETAH viedol až do konca, keď na trať piatykrát zavítal safety car. Po jeho odchode bolo otázne, či da Costa pretne cieľovú čiaru pred alebo až po uplynutí 45-minútového časového okna, po ktorom nasleduje už iba záverečné kolo. Napokon čiaru preťal pätnásť sekúnd pred uplynutím času. To znamenalo, že na pilotov čakali ešte dve kolá.

Problém však spočíval v tom, že po odchode safety caru bola všetkým pilotom redukovaná energia. Význam tohto pravidla spočíva v tom, aby sa udržala filozofia šampionátu, ktorá hovorí o šetrení energie. V minulosti sa často stávalo, že vďaka častým výjazdom safety caru jazdci ušetrili množstvo energie a potom jazdili do konca naplno. Teraz je výjazd safety caru spojený s následným odobratím energie.

Dopadlo to tak, že posledné kolo prinieslo frašku, líder da Costa spomalil a celé pole sa rozsypalo. Vyhral napokon Nyck de Vries na Mercedese pred Nicom Müllerom z Dragonu a svojím tímovým kolegom Stoffelom Vandoornom. Klasifikovaných bolo len deväť pilotov, desať ich neklasifikovali a piatich diskvalifikovali.

Táto rošáda, ale najmä rozpačitý záver pretekov, vyvolali veľkú vlnu kritiky. Vandoorne nepriamo naznačil, že da Costa podľa neho mohol spomaliť o čosi viac, aby do konca pretekov zostávalo už iba kolo. Belgičan však súčasne dodal, že v čase svojho výroku ešte nevidel televízne zábery.

Podobne to vníma aj šéf FIA pre Formulu E a inovatívne športové projekty Frédéric Bertrand. Ten pre Motorsport.com povedal: „Neviem, či je to chyba. Myslím si, že je to celkový prístup ku koncu pretekov. Určite nás prekvapilo rozhodnutie da Costu ísť o kolo viac. Mal som pocit, že je už koniec. Určite to mnohým pilotom skomplikovalo život, predovšetkým lídrovi. Je to prekvapujúci výber, pravdepodobne spojený s veľmi špecifickým spôsobom kontroly energie.“

„Ak sa pozriete na všetky okolnosti a spôsob, akým sa to udialo, tak to boli veľmi zložité preteky. Na konci sa v priebehu niekoľkých sekúnd niečo udeje, čo nakoniec nemusí byť správnym rozhodnutím. Ale oveľa lepšie a ľahšie sa hovorí o tom, čo sa už stalo, a nie o tom, čo sa ešte len stane,“ pokračuje predstaviteľ FIA.

Podľa Bertranda mal da Costa možnosť spomaliť o čosi výraznejšie. „Táto odlišná voľba vytvorila v závere pretekov náročnú situáciu. Bolo to viac ako veľmi ťažké, odjazdiť dve kolá. Tých pätnásť sekúnd bolo veľmi dôležitých.“

Internetom sa nesú reakcie – fraška, hanba, výsmech. Kto mohol za trápny záver vo Valencii? (Video)

 

FIA si to poriadne „zlízla“, da Costa sa tvrdo bráni

Krátko po zverejnení článku na da Costa na Twitteri ostro reagoval na reakciu predstaviteľa FIA. „Prepáčte mi, ale toto nemôžem akceptovať. Ak by som za safety carom šiel ešte pomalšie, koľko tímov by proti mne na konci protestovalo? A takisto, ak by som aj šiel pomalšie, odobrali by nám ešte viac energie. Dnes to bolo len v rukách FIA, aby nás pred týmto zachránili.“

Výrok Bertranda skritizoval aj uznávaný novinár Sam SmithThe Race, ktorý napísal: „Dnes bodovalo len deväť jazdcov. Väčšina áut, ktorá na konci nemohla predviesť konkurencieschopní finiš, mala na konci 40 percent energie. Vysvetlite to obyčajnému divákovi. Skúste to vysvetliť akýmkoľvek „novým očiam“ šampionátu. Mala by sa Formula E do istej miery zjednodušiť? Áno!“

„Energetický manažment je vo Formule E kľúčový. Dnešné preteky ukazujú zručnosť a stratégiu potrebnú pre kombinovanie rýchlosti a energetického manažmentu. Toto vyjadrenie od Formuly E je absolútne trápne,“ dodal Smith.

Zajtrajšok prinesie druhú polovicu dvojitej Valencia E-Prix a už teraz sa môžeme tešiť na ďalší akciami nabitý deň. Prispieť byť malo opäť aj počasie, keďže nad španielskym okruhom by malo pršať.

Daždivá Valencia priniesla šokujúci záver, totálny chaos a víťazstvo de Vriesa (Video)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *