FIA po pokuse Audi zakročí proti podobným kontroverzným pokusom

Lucas di Grassi
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

Medzinárodná automobilová federácia pripravuje zmeny pravidiel, ktoré majú zabrániť tomu, čo sme videli v nedeľu.

Lucas di Grassi jazdil počas druhého výjazdu safety caru na ôsmom mieste. Z ničoho nič zašiel do boxov a po návrate na trať bol lídrom. Ako sme však už niekoľkokrát informovali, Brazílčan bol diskvalifikovaný a Audi odišlo s pokutou 50-tisíc eur.

Terajšie pravidlá hovoria o tom, že počas výjazdu safety caru môže pretekár zájsť do boxov, musí zastať pred svojou garážou a až tak sa môže vrátiť späť. Di Grassi sa o to pokúsil a bolo by mu to aj vyšlo, keby bol zastavil tak, ako to predpisujú pravidlá. Kolesá sa síce netočili, ale auto bolo ešte stále v šmyku. Ak by sa tak nestalo, videli by sme jedno z najkontroverznejších víťazstiev v histórii motošportu.

 

Šéf FIA pre Formulu E a ďalšie inovatívne projekty, Frédéric Bertrand, pre The Race povedal: „Musíme to opäť upraviť, aby sme to prispôsobili a vyplnili potenciálnu dieru, ktorá sa tu mohla udiať, ale ktorá sa v skutočnosti nestala, pretože to neurobili správne. Ale v každom prípade, budeme musieť reagovať a zmeniť to.“

„Je to rovnováha medzi flexibilitou a prispôsobivosťou, čo v tomto formáte potrebujeme. Akceptovať počin Audi nie je jednoduché, pretože to jasne ukazuje, že musíme niečo zlepšiť, ale určite by sme to akceptovali. Jediné, čo musíme zaistiť, je, aby aj ľudia, ktorí nie sú expertmi v našom športe, tomuto športu rozumeli.“

„Samozrejme, že to je niečo, čo je ťažšie pochopiteľné, ak nedisponujete správnym motošportovým prostredím a nepoznáte všetky predpisy, a všetku tú prácu, ktorá je za tým. Ak sa na to pozeráte ako na zábavu, tak vidíte chlapa zastavujúceho v boxoch, ktorý sa potom vracia späť ako prvý. Samozrejme, že tomu nerozumiete,“ uzavrel Bertrand.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *