FIA predstavila elektrickú motokáru!

motokára - Bruno Correia

Počas Berlín ePrix bola predstavená elektrická motokára, ktorej vývoj prebiehal pod dozorom FIA. Táto novinka je dielom nemeckej konštruktérskej spoločnosti Mach1 a využíva pohonnú jednotku Bosch s výkonom 20 kW, ktorá obsahuje rekuperačné systémy. Jej 48-voltová lítiová batéria je umiestnená na ľavej strane, štartovací generátor na druhej.

Projekt prebieha pod dohľadom FIA a Komisie šampionátov nových energií (NECC). Nová motokára by sa mala začať využívať na národnej úrovni, ale vyformovať by mohla základy plánovaného eKarting Cupu.

Predvádzaciu jazdu vykonal pilot bezpečnostného vozidla Formuly E Bruno Correia: „Akcelerácia je neuveriteľná. A jej maximálna rýchlosť je takisto skutočne výnimočná. Riadenie tohto prototypu bolo zábavné a som si istý, že dosiahne úspech.“

FIA má vo svojom hľadáčiku viacero možnosti pohonných jednotiek pre elektrické motokáry. V rámci niektorých halových podujatí sa táto technológia už využíva. Spomínaný eKarting Cup by mohol byť založený na koncepte jedného šasi a jednej pohonnej jednotky.

Šéf Formuly E Alejandro Agag podporil tieto plány a dokonca by súhlasil s podpornými pretekmi v rámci jeho série: „Motokáry by boli veľmi dobré. Malo by k tomu prísť rozhodne veľmi rýchlo. Je to tu a motokáry sú naozaj dobré. Sú rovnako rýchle ako normálne motokáry.“

„Myslím si, že by to mali dokončiť. Radi by sme ich tu mali, jednoznačne. Potrebujeme síce motokárovú dráhu, ale ak by sme ju mohli mať hneď vedľa, tak by to bolo fantastické. Pri hľadaní podporných sérií sme sa trápili, pretože musia byť elektrické, ale toto by mohlo byť naozaj fantastické,“ dodal Agag.

Zdroj: Autosport, foto: FIAFormulaE.com