Finále sezóny v Montreale je zrušené! Kde vyvrcholí aktuálna sezóna?

Kanada - Montreal - António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E

Nová starostka Montrealu Valerie Planteová zrušila dvojité  preteky Formuly E, ktoré mali byť vyvrcholením aktuálneho ročníka. Preteky v kanadskom meste boli naplánované na 28. a 29. júla 2018. Potvrdili sa tak plány Planteovej, ktorá ešte počas svojej predvolebnej kampane sľubovala odchod Formuly E z centra mesta. V hre bol Okruh Gillesa Villeneuvea, ktorý využíval F1. Informoval o tom portál cbc.ca.

Podľa montrealskej starostky je organizovanie pretekov finančným fiaskom a mesto stojí celé podujatie nemalé peniaze. Montreal mal s Formulou E trojročnú zmluvu platnú do roku 2019. Planteová počas tlačovej konferencie prezradila viac. „Montrealčania si musia uvedomiť, že nemôžeme míňať peniaze na zle navrhnuté projekty, ktoré im neslúžia.“ Zároveň však dodala, že samotné preteky boli vnímané veľmi dobre. Pravda, nesmieme zabúdať ani na protesty zo strany obyvateľov centra.

Takéto rozhodnutie zaskočilo aj vedenie Formuly E, ktoré v oficiálnom stanovisku potvrdilo svoje sklamanie. „Sme veľmi prekvapení a sklamaní z jednostranného rozhodnutia a vyhlásenia starostky Montrealu. Je to jasný prípad novej starostky, ktorá zničila to, čo vytvoril predošlý starosta. Keďže je zmluva stále platná, nebudeme momentálne nič komentovať a všetko je v rukách nášho kanadského právneho poradcu.“

Zatiaľ nie je jasné, či budú dvojité preteky v Montreale nahradené iným podujatím na území Severnej Ameriky, prípadne niekde inde, alebo bude kalendár ochudobnený o jedno dvojité podujatie. Po zrušení pretekov v Sao Paule ide o ďalšiu zmenu v tohtoročnom kalendári. Zatiaľ termínovo posledným mestom v tohtoročnom kalendári je New York.