Formula E a F1? To je ako porovnávať WRC s WRX, tvrdí da Costa

foto: Formula E

Úradujúci šampión António Félix da Costa upozorňuje na prípadné porovnávanie medzi Formulou E a F1. Portugalčan svoje obavy predostrel v rozhovore s The Race po tom, ako včera šampionát zverejnil podobu trate.

Formula E sa prvýkrát vo svojej histórii predstaví na monackej konfigurácii trate F1. Aj napriek malým zmenám v Saint Dévote a šikane po výjazde z tunela uvidíme preteky prvýkrát na niektorom z okruhov, ktorý hostí aj veľké ceny. To však so sebou prináša riziká. Je verejným tajomstvom, že proti pretekom na verzii F1 hovoril predovšetkým faktor porovnávania. Elektrické monoposty Gen2 sú aj napriek vývoju výrazne pomalšie ako vozidlá F1.

Práve na to poukazuje da Costa, ktorý si myslí, že porovnávanie oboch sérii je veľký omyl. „Podľa mňa je to veľká chyba. Niet pochýb, že autá F1 sú najrýchlejšie na svete a pre mňa je toto porovnávanie niečo ako porovnávať WRC s WRX. Bude dobré, ak sa raz a navždy prestane s porovnávaním Formuly E a Formuly 1. Mnoho ľudí má túto tendenciu.“

POTVRDENÉ: Formula E sa v máji v Monaku predstaví prvýkrát na trati F1

„Autá vyzerajú navonok podobne, ale typ pretekov a filozofia, ktorá je za tým, sú absolútne odlišné. Tým, že pretekáme, šetríme, je to odlišná mentalita. Musíme ušetriť množstvo energie, musíme byť efektívni. A v F1 jazdia v podstate naplno,“ pokračuje úradujúci šampión.

Podľa pilota DS TECHEETAH prinesie plný okruh ešte lepšie preteky. Je známe, že predošlá verzia sa netešila veľkej obľube. „Na predošlej trati sa ťažko predbiehalo a preteky neboli veľmi pekné. Myslím si, že táto trať prinesie veľmi dobré preteky.“

Ako ďalej informuje The Race, aktivácia útočného režimu by sa mala nachádzať na vonkajšej strane vlásenky Grand Hotel. „Nemyslím si, že tam bude dochádzať k výraznejším časovým stratám. Ale určite môže pilot prísť o jednu alebo dve pozície. Ak bude niekto veľmi blízko za ním. Svoju rolu v tom bude zohrávať aj stratégia,“ dodal da Costa.

António Félix da Costa
foto: DS TECHEETAH

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *