Formula E a FIA sa chcú zbaviť problematických šikán

foto: © FIA Formula E

Formula E a Medzinárodná automobilová federácia pracujú na odstránení úzkych šikán predovšetkým na začiatku okruhov. Tie v minulej sezóne zapríčinili nejednu nehodu či červené vlajky. Informuje o tom Autosport.

Zrejme najvýraznejšie komplikácie nastali v Berne, kde po nehode v úzkej šikane nasledovala veľmi dlhá fáza červených vlajok. Jazdci často kritizovali konfiguráciu jednotlivých tratí, predovšetkým zákruty, v ktorých nebol dostatočný priestor na to, aby nimi prešlo celé pole tesne po štarte. Vo Švajčiarsku sa mnohí pýtali, prečo bola štartová rovinka umiestnená „tak nešťastne“.

Riaditeľ pretekov Scot Elkins prezradil, že organizátori podujatia jednoducho nemali na výber. „Myslím si, že všetci vedeli, že to bude takto. Je to ale niečo, na čom pred budúcou sezónou pracujeme. Nechceme viac takéto šikany. Nikdy nie v prvej zákrute, pretože je to naozaj zlý nápad. Problémom bolo celkové vedenie trate. Kľúčové je to, že na niektorých okruhoch sa štart nachádza inde ako cieľ. Tam máme niečo, čo nazývame nulté kolo.“

TIP: Sledujte nás na Instagrame

„Ide o spôsob umiestnenia štartu na základe pravidiel. V Berne sme pre štart museli nájsť iné miesto. V Paríži to bolo to isté, kde je štart kúsok za cieľovou čiarou. Na permanentných tratiach je to veľmi jednoduché kvôli vjazdom a výjazdom z boxov. Vo Formule E ide o konfiguráciu boxovej uličky. Medzi vjazdom a výjazdom môže byť veľmi malá vzdialenosť,“ dodal šéf pretekov.

Zástupca šéfa Formuly E Alberto Longo pre Autosport potvrdil zámer znížiť počet problematických úsekov. „FIA vykoná homologizáciu trate, ktorú navrhujeme, až keď je hotová štúdia uskutočniteľnosti. Myslím si, že potrebujeme viac spolupracovať, aby sme zabránili neprirodzeným šikanám, ktoré v niektorých mestách zapríčiňujú červené vlajky a veľké časové posuny.“