Formula E by mala vyriešiť neférové pravidlá kvalifikácie

Sérgio Sette Câmara
foto: Formula E

Prvá kvalifikácia sezóny v Rijáde priniesla zaujímavý moment, ktorý vyvolal vlnu rozhorčenia, a to právom.

Vo štvrtej kvalifikačnej skupine, ktorá združuje pilotov z chvosta priebežného poradia, sa tentoraz ocitli poslední traja piloti vlaňajšej klasifikácie a traja nováčikovia. Trio, Tom Blomqvist, Nico Müller a Nick Cassidy, dosiahlo veľmi solídne časy. Avšak, tie boli zmazané, pretože boli dosiahnuté počas žltých vlajok. Tie zapríčinil Sérgio Sette Câmara, ktorý havaroval v poslednej zákrute. Brazílčan oprel“ svoj Dragon o bariéry.

Spomínaná trojica prešla miestom nehody len niekoľko sekúnd po incidente a okamžite začala byť vyšetrovaná vedením pretekov. Títo jazdci napokon dostali trest a prišli o svoje kolo, pretože ho dosiahli pod žltými vlajkami. Müller vo vozidle Dragon a nováčik Virginu Cassidy dosiahli dokonca časy, ktoré ich posúvali do Super Pole. Blomqvist mal pre NIO 333 na dosah skvelé siedme miesto na štarte.

Piloti prišli o svoje časy, pretože ich dosiahli počas spomínaných žltých vlajok. Pravidlá pritom hovoria o tom, že nárok na opakovanie svojho rýchleho kola pri plnom výkone majú len vtedy, ak vedenie pretekov aktivuje červené vlajky. To sa tentoraz nestalo. Všetko sa odohralo v priebehu niekoľkých okamihov a objektívne je potrebné dodať, že šéf pretekov Scot Elkins nemal šancu zareagovať červenými vlajkami.

Problém je v pravidlách, ktoré by k formulácii o opakovaní rýchleho kola po červených vlajkách mali pridať to isté aj v súvislosti so žltými. To predsa nemôže byť až taký problém.

Tom Blomqvist
foto: Formula E
Jazdci „penili“

Frustrovaný Blomqvist pre The Race po prvej kvalifikácii sezóny povedal: „Je to trochu ako vtip, pretože je to jednokolový rozstrel. Myslím si, že ak sa normálne objaví žltá vlajka, tak sa okamžite zmení na červenú, vďaka čomu dostanete šancu na ďalšie rýchle kolo. V tomto prípade to, po prvé, bola posledná zákruta kola. Ako veľmi by ste mali spomaliť, aby ste sa nezlepšili?“

„Ja som dokonca trochu spomalil a v poslednom sektore stratil niekoľko desatín. Myslím si, že je to smiešne. V F1 majú mierne odlišný systém, kde musíte dokázať, že ste nejakým spôsobom spomalili, čo by bol lepší prípad. Museli vyvesiť žlté vlajky. Beriem to, chápem to. Ja si len myslím, že nám mali dať ďalšiu šancu, je to úplne neférové,“ dodal britsko-švédsky pretekár.

Pre nováčika Cassidyho to bola prvá kvalifikačná skúsenosť a aj keď zrejme nechcel vedenie pretekov otvorene kritizovať, z jeho krátkeho vyjadrenia pre rovnaký zdroj bolo cítiť, kam mieri. „Je to motošport. Niekedy veci nie sú dokonalé a chyby sa robia zo všetkých strán.“

Müller má za sebou jednu celú sezónu vo Formule E a možno aj preto bol v reakcii pre Motorsport.com omnoho otvorenejší. „Po nehode v kvalifikácii sme sa bez rýchleho kola dobre otriasli. Teraz som však neodjazdil kolo ani s výkonom 235 kW, nieto s 250 kW. To, že som sa aj napriek tomu dostal do Super Pole, bolo skvelé, ale ako všetci vedia, kolo nám bolo odobraté.“

Nico Müller
foto: Formula E

„Červená vlajka alebo žiadne ďalšie konanie. V jednokolovej kvalifikácii nejestvuje nič medzi tým. Čo čakáte? Máte toto jedno kolo. Dajte ľuďom šancu ísť ešte raz. Tak či onak to kolo je už poznačené, pretože máte horúce pneumatiky. Ale žlté vlajky? Prial by som si, aby to bol červená,“ dodal nahnevaný Švajčiar.

„Určite je veľmi nešťastné, čo sa stalo,“ povedal pre The Race riaditeľ pretekov Elkins. „Za normálnych okolností by sme mohli mať červené vlajky, ale tu nebola možnosť reagovať inak kvôli výnimočných okolnostiam. Incident sa stal v poslednej zákrute, ktorá je blízko kontrolnej miestnosti, boli to posledné sekundy skupiny a posledné tri autá boli veľmi blízko.“

Priam až neuveriteľne znie fakt, že Sette Câmara, ktorý svojím incidentom poškodil spomínanú trojicu, štartoval pred ňou, keďže jeho inštalačné kolo bolo rýchlejšie ako u ostatných. „Bolo veľmi ironické, že chlapík, ktorý zapríčinil bordel, bol na štartovom rošte predo mnou. Je to smiešne. Musia to opraviť a prísť s riešením,“ dodal sklamaný Blomqvist.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *