Formula E by mohla dosiahnuť výkon F1 v priebehu troch až šiestich rokov, tvrdí jej šéf

Zakladateľ a predseda Formuly E, Alejandro Agag, tvrdí, že si vie v budúcnosti predstaviť spojenie Formuly s F1. Španiel to povedal pre švajčiarsky MySports.

O vzťahu medzi oboma sériami sa toho napísalo a narozprávalo veľmi veľa, či už kladne alebo záporne. Agag sa na F1 pozerá stále s rešpektom. „Samozrejme, že som veľkým fanúšikom F1 a stále som ním bol, je fantastická. Myslím si však, že technológia budúcnosti bude elektrická. To však neznamená, že Formula 1 a autá so spaľovacími motormi musia vymiznúť.“

„Myslím si, že je celkom možné, že tu zostanú. Ale skôr ako klasické automobily. Spaľovacie motory nebudú existovať veľmi dlho, možno ako luxusný produkt, na nedeľné výlety. Ale technológia zajtrajška je elektrická,“ pokračuje vizionár, ktorý stojí aj za pripravovaným projektom Extreme E.

Toto Wolff a Alejandro Agag
foto: Formula E

Formula E má s Medzinárodnou automobilovou federáciou exkluzívnu zmluvu, ktorá hovorí, že iba ona môže pod hlavičkou FIA prevádzkovať šampionát elektromobilov. Táto zmluva vyprší v roku 2039. Podľa Agaga je jednou z možností zachovanie oboch šampionátov s tým, že F1 bude viac o luxusných značkách a súkromných tímoch, kým Formula E prevezme úlohu vývojárskeho prostredia pre automobilový priemysel.

„Ďalšou možnosťou je, že sa Formula E a Formula 1 jedného dňa zlúčia. Neviem, kedy by sa tak mohlo stať, ale do budúcna by to mohla byť ďalšia možnosť. Akonáhle naše autá dosiahnu výkon na úrovni monopostov F1, čo sa očakáva v priebehu najbližších troch, piatich, možno šiestich rokov, prečo by sme sa nemali spojiť?“ zamýšľa sa šéf elektrického šampionátu.

Agag je otvorený rozhovorom aj napriek spomínanej exkluzívnej licencii, ktorá F1 bráni k svojvoľnému prechodu na elektrický pohon. „Nechceme pochovať ani jednu z týchto dvoch technológií. Všetko bude závisieť od technického harmonogramu. Musíme vedieť, ako sa budú v budúcnosti vyvíjať jednotlivé koncepty pohonov,“ dodal rodák z Madridu.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *