Formula E by sa mala vrátiť k šetreniu energie, myslí si šéf tímu BMW

Maximillian Günther
foto: Formula E

Formula E by sa mala vrátiť k pretekom zameraným na šetrenie energie, myslí si to šéf stajne BMW Roger Griffiths. Prvý muž tímu to povedal počas tlačovej konferencie vo Valencii, kde prebiehajú oficiálne predsezónne testy.

Od novej sezóny budeme vídať novinku, ktorou je plošné odoberanie energie v prípade výjazdu bezpečnostného vozidla čí fázy FCY. Za každú začatú minútu za safety carom alebo pod žltými vlajkami na celom okruhu príde každý monopost o jednu kilowatthodinu energie. Vďaka tomu by malo byť šetrenie energie zložitejšie a jazdci by nemohli jazdiť naplno až do konca. Práve to je zámer predstaviteľov šampionátu.

„S novými pravidlami o znížení energie počas neutralizačnej fázy budú podľa mňa jednotlivé preteky zamerané viac na energiu. Počas leta sme si nanovo prehrali niektoré z nich a skúmali sme, čo by sa udialo. Predpokladám, že to spravili všetky tímy,“ povedal pre e-racing365 Griggiths, ktorému sa páči myšlienka zo strany šampionátu o menšom počte šikán na okruhoch.

Roger Griffiths
foto: Formula E

„Veľa času sa venovalo návrhom tratí a tomu, kde by sa mohli nachádzať prekážky, ako to bolo v Berne a Mexiku, kde sú incidenty veľmi časté. Nikto z nás nechce červené vlajky. V sezóne 2017/2018 sme mali jediné červené vlajky v Hongkongu. Piata sezóna však priniesla neskutočnú spúšť. O energiu budeme prichádzať aj počas jazdy za bezpečnostným vozidlom, čo bude omnoho zaujímavejšie. Uvidíme, ktorí jazdci predvedú svoje schopnosti pri šetrení energie,“ pokračuje šéf tímu.

Továrenský tím BMW prešiel výraznou zmenou, keď po odchode Antónia Félixa da Costu prišiel Maximilian Günther. Tomu sa počas prvých dvoch dní predsezónnych testov darilo. „Od prvého momentu to s ním vyzeralo veľmi dobre. Od úplne prvej jazdy v simulátore až po prvý test sa stal vážnym kandidátom na zaplnenie pretekárskeho miesta. Vystriedal sa pri viacerých inžinieroch, aby zistil, ako to v tíme funguje. Je naozaj sústredený a vidíme v ňom vzrušujúcu budúcnosť,“ dodal Griffiths.