Formula E by sa mohla na budúci rok v Monaku dočkať pretekov na okruhu F1

foto: Formula E

Formula E sa v budúcej sezóne, ktorá bude prvá so štatútom majstrovstiev sveta, predstaví zrejme na kompletnom monackom okruhu. Informuje o tom The-Race.com.

Májové podujatie bude pre elektrický šampionát štvrtým v monackom kniežatstve a zdá sa, že sa jazdci, tímy i fanúšikovia konečne dočkajú pretekov na tradičnej trati F1. V doterajších troch prípadoch sme sledovali zápolenia na skrátenej verzii, ktorá, povedzme si pravdu, zďaleka nebola taká atraktívna ako plný okruh.

V roku 2021 bude mať monacký okruh mierne odlišnú podobu, ktorá bude zahŕňať nové rozšírenie v okolí zálivu. Získaná pôda bude využitá na vybudovanie bytov či parkovísk. Náklady na stavebné práce sa odhadujú na dve miliardy eur a výsledkom má byť okrem vyššie spomínaných objektov nový prístavný priestor s rozlohou okolo 3000 metrov štvorcových.

Formula E sa už dlhšie snažila o preteky na plnom okruhu, ale doteraz sa jej to z rôznych príčin nepodarilo. Proti takýmto pretekom bol donedávna aj prezident Medzinárodnej automobilovej federácie, Jean Todt, ktorý sa chcel vyhnúť priamemu porovnávaniu Formuly E s F1. Práve porovnávanie s kráľovskou sériou predstavuje zrejme najväčšiu prekážku.

Prvá sezóna so štatútom majstrovstiev sveta prebehne v roku 2021, takto vyzerá predbežný kalendár!

„Ľudia sa obávajú priameho porovnávania s autami F1, ale nemyslím si, že by to bol tento prípad. Nemyslím si, že preteky na plnom okruhu by mali byť nevýhodou, práve naopak. Je to ikonická trať a lokalita. Z môjho pohľadu to bude privilégium. Potenciálne budúcoročné preteky a túto možnosť by sme istotne prijali,“ povedal šéf tímu Mercedes vo Formule E, Ian James.

Podobný názor má aj Jérôme d´Ambrosio z Mahindry, ktorý sa porovnávania neobáva. „Myslím si, že by to bolo úžasné, dávalo by to zmysel a vytvorilo by to omnoho viac možností na predbiehanie. Ak sa ľudia obávajú akéhokoľvek porovnávania s ostatnými kategóriami, ja to vnímam tak, že sme jednoducho odlišní a iní. S porovnávaním sme prestali už veľmi dávno, takže preteky na veľkom okruhu nevidím ako nevýhodu.“

Do tretice, za preteky na verzii F1 je aj Robin Frijns z Virginu, ktorý v minulosti absolvoval podujatia na hlavnom okruhu. „Malá verzia nemá rovnaký punc histórie. Prejazd tunelom a míňanie kasína predstavujú niečo iné a veľmi unikátne v motošporte.

PODCAST: Abt sa vracia do Formuly E, nová sezóna odštartuje v roku 2021

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *