Formula E chce preteky v Japonsku a Brazílii

foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

Formula E si dáva ciele do budúcna a medzi ne patria preteky v Japonsku a Brazílii. Obe krajiny sú už niekoľko rokov medzi horúcimi kandidátmi. O spomínaných snahách informoval nový šéf šampionátu Jaime Raigle, ktorý sa tak vyjadril pre Autosport.

Už v súvislosti so sezónou 2017/2018 to vyzeralo reálne s pretekmi v Sao Paule, ktoré sa dokonca objavili v predbežnom kalendári. Napokon sa v ňom neudržali. Okrajovo sa spomínalo aj Rio de Janeiro. Japonsko sa v minulosti uchádzalo o preteky v Tokiu a Jokohame. V krajine vychádzajúceho slnka však komplikujú situáciu prísne policajné zákony.

Reigle v súvislosti s novými kandidátmi povedal: „Moje prvé rozhovory s členmi predstavenstva prebehli v zime 2018 a následne na jar. Od tej doby sme oznámili preteky v Soule, Jakarte a Londýne. Samozrejme, tieto mestá boli rozpracované skôr. Už teraz sme sa dostali na skutočne zaujímavé trhy. Nechcem vydávať veľké vyhlásenia o konkrétnych krajinách, ale myslím si, že Japonsko predstavuje obrovský automobilový trh. Naším cieľom je prísť na to, ako sa na tento trh dostať.“

Formula E pod vedením nového šéfa zvažuje zavedenie boxových zastávok

„Na druhej strane, máme tu Brazíliu, ktorá je veľkým automobilovým trhom a takisto má motoršportové dedičstvo. Preto je veľmi zaujímavá. Naši komerční partneri a konštruktéri majú záujem o Spojené štáty. Sme v New Yorku. Nemám štatistiky, ale myslím si, že v Kalifornii sa nachádza najväčší automobilový trh na svete z hľadiska geografickej koncentrácie a výdavkov. Potom je to, samozrejme, pevninská Čína,“ pokračuje šéf šampionátu.

Formula E bude mať v blížiacej sa sezóne štrnásť pretekov v dvanástich mestách. Preto podľa Reigla nebude jednoduché dostať do kalendára nové lokality.

Formula E zverejnila konečný kalendár pre sezónu 2019/2020