Formula E chce vyriešiť odoberanie energie po fáze safety caru

foto: Formula E

Formula E bude hlasovať o zmenách v procedúrach súvisiacich so safety carom v snahe zabrániť problémom s energetickým manažmentom. Tie najviac zasvietili ešte počas aprílových pretekov vo Valencii, kde prišlo do cieľa len deväť jazdcov.

Podľa aktuálnych pravidiel sa za každú minútu strávenú za safety carom alebo pod žltými vlajkami na celom okruhu pilotom odoberie jedna kilowatthodina z celkových 52 kWh využiteľnej energie. Tento krok prišiel po tlaku od konštruktérov, ktorí chceli zabrániť pretekom naplno.

Vo Valencii bolo problémom, že k redukcii energie došlo až v samom závere a preteky napokon trvali o kolo dlhšie, než očakávala väčšina pretekárov. FIA reagovala s dvojtýždňovým odstupom tak, že riaditeľ pretekov mohol dať pokyn na redukovanie energie len prvých 40 minút pretekov. Posledná päťminútovka bola už nedotknuteľná.

V polovici októbra by sa malo medzi účastníkmi šampionátu hlasovať o zmenách, ktoré majú zabrániť nechceným udalostiam, ktoré môžu veľmi výrazne poškodiť imidž tejto série.

foto: Formula E

Športový riaditeľ Nissanu Tommaso Volpe pre Motorsport.com prezradil svoj pohľad na prácu s energiou vo Formule E. „Energetický manažment je kľúčovým odlišujúcim faktorom. Každý má na rôzne riešenia vlastné názory. Uprednostníme to, čo je podľa nás najlepší kompromis a dobrou vecou je, že v porovnaní s ostatnými športmi tu medzi tímami, FIA a Formulou E diskutujeme veľmi otvorene, čo je veľmi dobré.“

„Hlavnou úlohou nie je vyhnúť sa konkrétne tomu, čo sa udialo vo Valencii. Je to o vyhnutí sa pretekom naplno až do konca a o udržaní dôležitosti energetického manažmentu. Čo sa stalo, bolo veľmi nešťastné. Ale svojím spôsobom to bolo funkčné, aby sme si položili otázku – mali by sme zmeniť pravidlá?“ pýta sa športový šéf Nissanu.

„Pravidlo, ako je samo o sebe napísané, nie je nesprávne, ale musíme zvážiť, ako ho zvládnuť v prípade, že sa opäť udeje niečo také ako vo Valencii. Toto pravidlo sa ukázalo ako spochybniteľné v špecifických pretekoch. Nič také sa predtým nestalo,“ dodal.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *