Formula E dostala ponuku od novozélandského Aucklandu

foto: Pixabay

Novozélandské mesto Auckland má záujem o preteky Formuly E. Konzorcium v zložení Vector Energy, Novozélandské medzinárodné kongresové centrum, Aucklandská technická univerzita a spoločnosť Drive Electric podalo oficiálnu prihlášku. Sústreďuje sa na rok 2019 alebo 2020. Informuje o tom Autosport.

Oficiálne rokovania sa už začali. Šéf Rady pre inovácie a hlavný predstaviteľ aktuálnej ponuky Craig Cotton prezradil viac: „Od našich rozhovorov je Formula E motivovaná a chce prísť aj k nám. Vyjadrila uznanie voči našim ambicióznym cieľom z hľadiska udržateľnosti. Pre dosiahnutie týchto cieľov je kľúčová elektrická doprava. Máme príležitosť zapojiť Novozélanďanov do inteligentnejšej, čistejšej, prepojenejšej a ekonomicky udržateľnejšej budúcnosti.“

„Našie ciele chceme dosiahnuť v rokoch 2035 a 2050. Zlepšujeme náš prístup. Formula E je ideálnym javiskom, ktoré nám pomôže učiť sa a povzbudí nás pri dosahovaní riešení a výsledkov. Mestu Auckland to takisto prinesie športové podujatie, ktoré svetu ukáže, aké je to skvelé mesto. Pozícia Nového Zélandu nie je len najlepšia na našej planéte, ale je to aj najlepšie miesto pre planétu,“ dodal čelný predstaviteľ novozélandskej iniciatívy.

foto: © FIA Formula E

Potenciálne preteky podporuje aj bývalý jazdec F1 a ambasádor Porsche Mark Webber. „Je nevyhnutné, aby táto časť sveta – Austrália a Nový Zéland – nezaostávala za zvyškom sveta. Niekto tu musí riadiť tento smer a mňa teší, že Auckland má o túto šancu záujem. Pri pohľade na zoznam miest a spoločností je jasné, že Formula E je budúcnosťou, ktorá vyformuje verejnú dopravu.“

Nový Zéland má v šampionáte zastúpenie v podobe pretekára Mitcha Evansa. Ten v stajni Jaguar podáva solídne výkony. „To je vrcholom celej veci. Lokálny jazdec v továrenskom tíme bojujúci o čelo v tomto špičkovom šampionáte bude pre novozélandských fanúšikov absolútne fantastické,“ dodal Webber.