Formula E finišuje s konceptom Gen3, tender spustí začiatkom roka

foto: Formula E

Formula E momentálne okrem novej sezóny rieši aj podobu vozidla tretej generácie, ktoré bude v akcii od sezóny 2022/2023. Tender by mal byť vypísaný začiatkom budúceho roka. Informuje o tom e-racing365.

Šéf okruhových šampionátov FIA, Frédéric Bertrand, prezradil, že konečné rozhodnutie o podobe nových áut sa zámerne predlžuje v snahe zaistiť ich relevantnosť pre konštruktérov. „Celý proces okolo Gen3 sa začal pred niekoľkými mesiacmi. Určili sme si ciele, ktoré chceme splniť smerom do budúcna. Následne sme sa snažili zistiť, ako môžeme dosiahnuť požadované výsledky. Veľkou výzvou je čas, ktorý je veľmi dlhý. O technológii, ktorú chceme mať v aute, musíme rozhodovať veľmi skoro.“

„Technológia v oblasti batérií a článkov je vyvíjaná bleskovo. My sa musíme rozhodnúť veľmi skoro a tak sa môže stať, že prídeme s novým autom, ktorého technológie však nebudú najnovšie. Chceme zabrániť takejto situácii a preto to z hľadiska času naťahujeme. Tender by mal byť vypísaný v začiatočnej fáze budúceho roka,“ pokračuje predstaviteľ FIA.

Sezóna 2020/2021 prinesie aktualizované vozidlá druhej generácie

Vytúženou novinkou by mohlo byť rýchle dobíjanie batérií priamo počas pretekov, ktoré nedávno nadhodil šéf série Jaime Reigle. Bertrand pripustil takúto možnosť: „Zvažujeme to. Úzko spolupracujeme s konštruktérmi, aby sme pochopili, akým výzvam budeme čeliť. Chceme zistiť, ako presvedčíme zákazníkov, že elektrické autá sú relevantné pre ich potreby.

„Ak identifikujeme hlavnú položku, ktorá je spojená s rýchlym nabíjaním alebo výkonom, bude to mať veľký vplyv na to, čo v budúcnosti zavedieme. Nerobíme to sami. Musíme si to určiť s konštruktérmi, pretože oni majú na celú vec odlišný pohľad. Spoločne však chápu problémy a veci, ktoré je potrebné spraviť, aby sme presvedčili zákazníkov,“ dodal predstaviteľ FIA.

Formula E pod vedením nového šéfa zvažuje zavedenie boxových zastávok