Formula E hľadá spôsob, ako prinúti pilotov, aby v pretekoch šetrili energiu

Pascal Wehrlein
foto: © FIA Formula E

Formula E hľadá spôsob, ako vráti pretekom faktor šetrenia energie, ktorý sa najmä v posledných podujatiach takmer úplne vytratil. Piloti aktuálny stav kritizujú. Informuje o tom Autosport.

Pretekári vďaka novej technológií nielenže dokážu odjazdiť preteky v jedinom aute, ale zvládnu ich pri takmer nepretržitom využití plného výkonu. To sa kvôli častým kontaktom nepáči samotným jazdcom  a rovnako tak ani vedeniu šampionátu. Do debaty sa na sociálnych sieťach zapojil aj športový riaditeľ Audi Dieter Gass, ktorý upozornil, že Formula E si musí dať pozor, aby sa z nej nestalo demolačné derby.

Športový riaditeľ šampionátu Frederic Espinos tento názor podporuje. „Absolútne s ním súhlasím. Chceme férové preteky, pekné prebiehanie a manévre. Je pravdou, že pri autách prvej generácie prišlo k ich zničeniu už pri prvom kontakte. Pracovali sme na tom, aby boli vozidlá robustnejšie a možno, že toto auto je až príliš robustné. Ale áno, je dobré mať skvelú šou, predbiehanie a súboje na trati. To je to, čo chceme. Dôležitá je však férovosť.

„Myslím si, že aj jazdci sa upokoja, pretože šampionát je vyrovnaný a teraz sa rozhoduje. Môžu stratiť úplne všetko. Súvisí to aj s ich správaním sa na trati. Nájdu rovnováhu medzi riskovaním a neriskovaním. To zas súvisí s energetickým manažmentom a ten podľa mňa potrebujeme prinavrátiť,“ dodal jeden z hlavných funkcionárov Formuly E.