Formula E môže ukázať budúcim generáciám iný svet, myslí si di Grassi

Lucas di Grassi
foto: Formula E

Pri príležitosti včerajšieho Dňa Zeme sa k aktuálnej situácii vyjadril pilot Audi a niekdajší šampión Lucas di Grassi. Brazílčan tak spravil prostredníctvom svojho stĺpčeka pre oficiálny web šampionátu.

„Tento rok je Deň Zeme odlišný a možno najnezvyčajnejší, aký sme kedy mali. Pandémia koronavírusu zapríčiňuje, že ľudia náhle spoznávajú prírodu tak, ako ju ešte nikdy predtým nevideli. Ľudia v Indii vidia Himaláje prvýkrát po 30 rokoch, rieky sa zotavujú, zvieratá v zoo sa správajú úplne inak, pretože tam nie sú návštevníci. Ale aj ľudia žijúci vo veľkých, znečistených mestách cítia, ako príroda v súčasnosti dýcha.

Samozrejme, sú to len snímky, ale aj tak. Ľudia spoznávajú, ako by mohol vyzerať svet bez masívneho dopadu produkcie a mobility. Som presvedčený, že po kríze budú ľudia od svojich vlád žiadať nielen návrat k predošlému normálnemu sociálnemu a ekonomickému životu, ale budú vyžadovať prehodnotenie toho, ako si vážime prírodu. A budú ochotnejší než kedykoľvek predtým, aby boli súčasťou diania.

Naším ďalším cieľom vo Formule E je nulová uhlíková stopa, tvrdí di Grassi

My, rodina Formuly E, prispievame k tomuto prehodnoteniu už niekoľko rokov. Pevne verím, že udržateľnosť v našom svete musí byť založená na technológii a inovácii. Hrozba globálneho otepľovania je pre mnohých natoľko vzdialená, že od zmien svojho správania očakávajú skutočné benefity.

Elektrické autá dokonale spĺňajú tieto požiadavky. Budú čoraz lacnejšie a zároveň stále viac udržateľné. Je to situácia, keď vyhrajú obe strany. A pritom to z hľadiska našich životov nepredstavuje žiadne reštrikcie. Vtedy, keď Alejandro Agag pred ôsmimi rokmi založil Formulu E a priviedol ju k životu, sa už na horizonte tento vývoj črtal. Preto som jej veril od úplného začiatku a dnes, o šesť rokov neskôr, nastala presne táto situácia. Autá so spaľovacími motormi sa stávajú zbytočnými.

Naše spoločné kampane proti znečisťovaniu ovzdušia, naša Race for Clean Air, ktorú podporujeme s Formulou E, a ja aj ako vyslanec OSN, sú pre ľudstvo enormne dôležité. Napokon, na jeden aspekt elektromobility sa často zabúda. Emisie z vozidiel poškodzujú naše zdravie. Sú produkované priamo tam, kde žije väčšina žien, mužov a detí: v našich mestách. To je presne tá oblasť, v ktorej sú elektrické autá najlepšie. A mimochodom, je to jediný spôsob, ako ochrániť ľudí. Aj keď to vyžaduje isté úsilie.

Koronavírus môže urýchliť prechod k elektromobilite, tvrdí Lucas di Grassi

Som pretekár s vášňou. Formula E je pre mňa špeciálna, pretože je to pretekanie za niečo. Spolu s Formulou E a Audi mám často možnosť ponoriť sa do iných svetov, učiť sa a stretávať ľudí, ktorí vo svojich oblastiach pracujú na zlepšení sveta. Výlet do Indie, v spolupráci s OSN, mi otvoril oči smerom k obavám, ale takisto k inovatívnej sile týchto ľudí. Alebo návšteva najväčšieho komplexu solárnej energie sveta pred pretekmi v Marrákeši. Bolo ohromujúce vidieť, ako sa krajina, ktorá bola úplne závislá od importu fosílnych palív, zmenila a teraz je priekopníkom skvelých technológií.

Veľa sme dosiahli, ešte viac vecí je však pred nami. Pri pohľade na budúcnosť Formuly E dúfam, že táto séria bude naďalej lídrom v oblasti nových technológií a inovácií. Platí to pre elektrifikáciu pohonnej jednotky, ktorá musí byť vždy relevantná pre komerčnú produkciu. Rovnako tak pre nové koncepty, ktoré fanúšikov ešte viac vtiahnu do Formuly E. Mali by byť súčasťou tejto digitálnej platformy na trati, ale aj mimo nej. Nech ideme kamkoľvek, chceme ľuďom ukázať, že elektrické autá sú rýchle, že sú dynamické, že sú sexi, že sú dostupné – a že sú tým najlepším spôsobom, ako ukázať budúcim generáciám iný svet, a to nielen v týchto mesiacoch.“

Bol di Grassi naozaj prvým pilotom, ktorý si vyskúšal Formulu E? (Video)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *