Formula E: Maďarsko, Holandsko, Juhoafrická republika, Brazília?

foto: © FIA Formula E

V polovici júna sme spoznali predbežný kalendár budúcej sezóny, ktorá bude pre šampionát Formula E v poradí šiestou. Neobsadený je jediný termín, ktorý by ale podľa všetkého mal zaplniť marocký Marrákeš a hovorí sa aj o Švajčiarsku.

Na skok do Maďarska

Formula E však rieši aj ďalšie sezóny a spomína sa hneď niekoľko zaujímavých destinácií aj z pohľadu slovenských fanúšikov. Na prelome apríla a mája sa začala spomínať Budapešť, kde sa vo vozidle druhej generácie predviedol aktuálny jazdec Mahindry Jerome d´Ambrosio. Ako informuje e-racing365, v Maďarsku sa s miestnymi predstaviteľmi vlády stretol prezident FIA Jean Todt. Obe strany rokovali o možnosti organizovania pretekov v centre mesta i priľahlom okolí. Prípadné preteky v Maďarsku by mohli byť náhradou za budúce podujatia vo Švajčiarsku, kde sa situácia počas uplynulých týždňov zmenila a ďalšie preteky v tejto krajine pod Alpami nie sú vôbec isté.

Holandsko a Brazília

O ďalšie európske preteky má záujem holandský Eindhoven, o ktorom už pred časom hovoril pilot stajne Virgin Robin Frijns. Teraz sa do celej záležitosti „obuli“ miestni podnikatelia, ktorí by chceli vidieť Formulu E čo najskôr v piatom najväčšom meste tejto krajiny. Vedenie šampionátu dostalo list od zástupcov tejto iniciatívy a teraz sa rozhoduje o tom, či sa bude vykonávať štúdia uskutočniteľnosti. Podľa e-racing365 je situácia nasledovná: ak by všetko takpovediac klaplo, tak by sme mohli prvú Eindhoven E-Prix vidieť v lete v roku 2021.

TIP: Sledujte nás na Instagrame

Robin Frijns
foto: © FIA Formula E

O prípadných pretekoch v Brazílii sa hovorí už veľmi dlho a podujatie v tejto juhoamerickej krajine by bolo z hľadiska zapojenia pretekárov v šampionáte logický. Od začiatku Formuly E máme v štartovom poli niekoľko pilotov, ktorí opakované vyjadrujú túžbu zajazdiť si v niektorom z brazílskych veľkomiest. Naposledy sa hovorilo o Sao Paule. Autosport však prichádza s najnovšími eventualitami, ktorými sú Rio de Janeiro, hlavné mesto Brasília a Belo Horizonte.

Zástupca šéfa Formuly E Alberto Longo podrobnejšie informácie neposkytol. Prezradil len to, že Eindhoven a Brazília sú na širšom zozname: „Nemôžem vám prezradiť detaily mojich rokovaní s rôznymi mestami. Môžem povedať len toľko, že súčasne rokujeme s viac ako 50 mestami na celom svete. A tieto sú medzi nimi. Vyjednávania pokračujú a snáď budeme môcť v marci a júni opäť prezradiť, ako bude vyzerať kalendár siedmej sezóny.“

(Návrat) do Afriky?

Zatiaľ nie je jasné, ktoré z miest zaplní jediný voľný termín budúcoročného kalendára. Ak to bude Marrákeš, ktorý je jedným z najväčších kandidátov, tak bude krátka tradícia pretekov v Afrike pokračovať. Spomínajú sa aj ďalšie možnosti, podrobnosti však v tejto chvíli nepoznáme.

Ako nedávno informoval e-racing365, ďalšou možnosťou pre africký kontinent by mohli byť preteky v Juhoafrickej republike. Záujem Kapského mesta prezentoval jeho starosta Dan Plato: „Aj keď sme nadšení z myšlienky, že by sme toto podujatie predstavili obyvateľom Kapského mesta, ešte sme sa nerozhodli, a opýtame sa na názor našich obyvateľov, ktorí poskytnú spätnú väzbu. Dúfam, že štúdia uskutočniteľnosti potvrdí, že budeme môcť Formulu E hostiť v našom krásnom meste.“