Formula E môže mať v budúcnosti problém kvôli vyšším príjmom pretekárov

Sam Bird, Lucas di Grassi a Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

Formula E sa v posledných dvoch sezónach stala atraktívnejšou nielen pre pilotov, ale aj fanúšikov a médiá. S tým okrem iného súvisia mzdy pilotov, ktoré sa za ten čas vyšplhali na vyššiu úroveň. To môže znamenať nemalé starosti pre tímy, ktoré k dispozícii nemajú až taký veľký rozpočet. Informuje o tom e-racing365.

Najväčšie hviezdy šampionátu zarábajú oproti predchádzajúcim sezónam výrazne viac. Podľa vyššie uvedeného zdroja jestvuje malá skupina najlepších jazdcov, v ktorej sa zárobky pohybujú od milióna do 1,6 milióna eur za sezónu. To nezahŕňa ďalšie osobné príjmy, ktoré majú piloti zahrnuté vo svojich zmluvách. Aj keď sú ich momentálne zárobky v porovnaní s peniazmi v F1 neporovnateľné, v blízkom čase by sa mohli dostať na úroveň príjmov v šampionáte NASCAR, dokonca bez započítania bonusov. Formula E hlása kontrolu nákladov, avšak najnovšie zistenia o príjmoch jazdcov vyvolávajú obavy.

„Na konci dňa je Formula E šampionátom, kde rozdiel vytvárajú pretekári. Platíte za to, čo chcete mať a čo chcete dosiahnuť. Ak najlepší jazdec stojí najviac peňazí, tak mu zaplatíte. Vidím v tom potenciálne problémy, pretože to rýchlo rastie. Budú zárobky privysoké? Musíme počkať a uvidíme. Zatiaľ je príliš skoro niečo hodnotiť,“ prezradil športový riaditeľ Audi Dieter Gass.

K téme sa vyjadril aj šéf tímu Jaguar James Barclay: „Každý si uvedomuje, že musíme byť veľmi opatrní, aby sme neporušovali štruktúru šampionátu. Veci sa musia hýbať správnym smerom, takže z tohto pohľadu tu podľa mňa môže nastať problém. Musíme sa pozerať na dlhodobé zdravie série a to v každej oblasti.“