Formula E na ovále? Šampionát zvažuje preteky na málo známom mexickom okruhu

foto: Autódromo Internacional Miguel E. Abed

Formula E zvažuje preteky na málo známom okruhu Autódromo Miguel E. Abed, ktorý sa nachádza zhruba 30 kilometrov od mesta Puebla. Informuje o tom The Race.

Podujatie pod hlavičkou Medzinárodnej automobilovej federácie sa tam konalo pred dvanástimi rokmi, išlo o preteky WTCC. Samotný okruh zahŕňa ovál a jeho vnútorná časť umožňuje rôzne konfiguračné varianty. Puebla by podľa Formuly E bola najlepšou jednorazovou náhradou za prípadné zrušené preteky v mexickej metropole. Tamojší okruh je využívaný ako zdravotnícke centrum v boji s pandémiou.

Mexiko City by malo hostiť E-Prix v júni, ale vzhľadom na aktuálnu situáciu sa predstavitelia série obzerajú po náhrade. Puebla má vraj za sebou návštevu, ktorá mala vyhodnotiť uskutočniteľnosť pretekov, a podľa vyššie spomínaného zdroja podpísala predbežnú dohodu o hostení pretekov v prípade potreby.

Okruh ponúka množstvo konfigurácií, vrátane oválu v protismere hodinových ručičiek. Deklarovaných je osemnásť rôznych možností konfigurácie. Prevýšenie je prakticky nulové. Plusom tohto okruhu môže byť drsný povrch vo vnútri oválu, ktorý by bol zhodný s drsným povrchom mestských okruhov.

foto: Formula E

Spoluzakladateľ a zástupca šéfa série Alberto Longo povedal, že Mexiko je pre Formulu E veľmi dôležité. K potvrdeniu tohto okruhu by mohlo dôjsť do konca mesiaca. „Mexiko City čelí výzvam, ale v súvislosti s Mexikom máme rôzne možnosti. Jednou z nich je Puebla. Máme veľmi blízko k majiteľovi trate, ktorým je José Abed, viceprezident športu v rámci FIA. Je takisto výrazne prepojený s okruhom Hermanos Rodríguez. Diskusie sú otvorené a snáď sa nám podarí zostať v Mexiku, je to pre nás kľúčové podujatie.“

Formula E sa týmto krokom snaží zalepiť päťtýždňovú dieru, ktorá sa začína júnovými pretekmi v Santiagu a končí potenciálnymi newyorskými pretekmi v prvej polovici júla. V tomto prípade by sme sa mali čoskoro dočkať potvrdenia, že aj New York, rovnako ako Santiago, ponúkne dvojité preteky.

Ak by bola Puebla potvrdená, umožnilo by to šampionátu ušetriť nemalé peniaze za prepravu celého „cirkusu“. Zároveň by sa mnohí účastníci série vyhli povinnej karanténe. Čo sa týka Santiaga, všetko by malo byť v poriadku, ale možné je všetko. „V tejto chvíli máme plné potvrdenie, že v Santiagu môžeme pretekať. Ale nad týmito pretekmi visí z môjho pohľadu stále veľký otáznik.“

Ďalším možným americkým dejiskom by podľa The Race mohol byť okruh Circuit of the Americas v texaskom Austine. Tento okruh môže byť rozdelený na dve kratšie trate. Longo dodal, že Formula E aj naďalej počíta s plánom pätnástich pretekov. „Zaviazali sme sa, že v tejto sezóne ponúkneme pätnásť pretekov a urobíme všetko možné, aby sa tak stalo. Ak to znamená predĺženie sezóny do konca augusta alebo začiatku septembra, tak s tým nemáme problém.“

Alberto Longo (v strede)
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *