Formula E obmedzí súkromné testovanie po nástupe vozidiel Gen3

Stoffel Vandoorne
foto: Daimler

Formula E s príchodom vozidiel tretej generácie výrazne obmedzí možnosť súkromného testovania tímov. Nová éra elektrického šampionátu sa začne na konci budúceho kalendárneho roka. Informuje o tom The Race.

Z pôvodných trinástich dní, ktoré mali tímy na účely súkromných testov, dôjde k poklesu na desať. Môže sa to zdať ako zanedbateľný rozdiel, ale nie je to tak. Stajne si budú musieť zvyknúť na nové pneumatiky, pretože terajšieho dodávateľa Michelin nahradí od sezóny 2022/2023 Hankook.

Podľa aktuálnych pravidiel má konštruktér, ktorý dodáva svoju pohonnú jednotku niektorému zo zákazníckych tímov, k dispozícii šesť testovacích dní navyše. Podľa nových predpisov sa táto výhoda zvýrazní a poskočí na osem dní. Až polovica z toho však má byť posunutá zákazníckemu tímu. Jednoducho povedané, konštruktéri budú mať najviac o päť testovacích dní menej ako s aktuálnymi autami.

McLaren potvrdil svoj záujem o možný vstup do Formuly E

Prvá dávka konštruktérskych testov prebehne medzi májom a decembrom budúceho roka. Sprísni sa aj rozsah jedného testovacieho dňa a to od šiestej hodiny ráno do ôsmej hodiny večer. Väčšina výrobcov vraj podporuje spomenuté obmedzenia, ale nájdu sa aj takí, ktorí od týchto zmien neočakávajú zníženie výdavkov. Obávajú sa totiž, že financie budú minuté v rovnakom rozsahu, keďže testovanie v simulátoroch obmedzené nie je.

Za znižovanie nákladov je šéf tímu Mercedes Ian James. „Náklady musíme dostať pod kontrolu. Toto je jedna malá páka, ktorú na to máme. V porovnaní s vozidlami Gen2 je to výrazné obmedzenie, ale stále si myslím, že desať dní je v poriadku. Myslím si, že musíme byť opatrní aj pri ďalších reštrikciách, ktoré by sa mohli dostať na vrchol všetkého.“

Ďalšie rokovania o smerovaní a detailoch nákladového stropu by mali byť prediskutované vo februári.

PODCAST: Nová sezóna štartuje koncom februára nočnými pretekmi v Rijáde

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *