Formula E posúva nástup nového auta Gen2 Evo od sezóny 2021/2022

foto: Formula E

Formula E potvrdila odklad nástupu vozidla Gen2 Evo, ktoré uvidíme na tratiach až od ročníka 2021/2022. Pôvodne malo dôjsť k zmene už od budúcej edície.

Predstavitelia šampionátu sa na tom dohodli so zástupcami Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA). Tento krok má redukovať finančné zaťaženie tímov uprostred globálnej pandémie koronavírusu. O opatreniach sa rokovalo počas predošlých dní a napokon boli prostredníctvom elektronického hlasovania jednomyseľne prijaté.

Svetová motoristická rada sa rozhodla ratifikovať predĺženie obdobia homologizácie s tým, že konštruktéri budú môcť meniť komponenty svojich pohonných jednotiek len raz v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Tímy môžu predstaviť nové auto pre siedmy ročník (2020/2021) s dvojročným cyklom životnosti, alebo pokračovať s existujúcou technológiou a následne prísť s novinkami pre nasledujúci ročník.

Po rokovaniach s konštruktérmi boli vykonané zmeny technických pravidiel s ohľadom na dlhodobú finančnú udržateľnosť šampionátu. Formula E a FIA zvolili flexibilný spoločný prístup v snahe znížiť náklady spojené s vývojom nových vozidiel.

Alejandro Agag a Jean Todt
foto: Formula E

Prezident FIA, Jean Todt, priblížil viac detailov. „V týchto náročných časoch je prispôsobovanie nákladových štruktúr v motoršporte prioritou, aby sme zabezpečili jeho udržateľnosť. V tejto súvislosti som podporil rozhodnutie Formuly E, ktoré bolo následne schválené Svetovou motoristickou radou. Podobné diskusie prebiehajú aj v prípade ďalších disciplín pod hlavičkou FIA.“

Zakladateľ a predseda Formuly E, Alejandro Agag: „Počas tohto zložitého obdobia sme zvolili flexibilný prístup. Spravili sme tak nielen rýchlym a citlivým rozhodnutím dočasne prerušiť sezónu, ale teraz aj implementáciou nákladových opatrení v snahe znížiť náklady tímov. Vypočuli sme si názory stajní a konštruktérov a spolupracovali sme s FIA pri odklade nástupu Gen2 Evo, či pri limitovanej jednorazovej homologizácii počas nasledujúcich dvoch rokov. Týmto krokom sme vývojové náklady nového auta znížili o polovicu. Bol to nevyhnutný krok potrebný na udržanie nákladov vzhľadom na zdravotnú krízu a ekonomické prostredie.“

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *