Formula E potrebuje zmenu kvalifikačného formátu, zhodujú sa lídri

Nyck de Vries
foto: Formula E

Formula E a Medzinárodná automobilová federácia plánujú zmeny kvalifikačného formátu a to už od budúcej sezóny. Piloti túto snahu vnímajú pozitívne.

Nový formát bude testovaný počas oficiálnych predsezónnych testov vo Valencii na prelome novembra a decembra. Podľa mnohých zainteresovaných Formula E potrebuje takýto zásah a akési stabilizovanie. S týmto názorom sa stotožňujeme, pretože šampionát na jednej strane ponúka vyrovnanosť v boji o titul až do konca. Lenže kandidátov na celkový triumf je možno až priveľa, čo občas pôsobí neprehľadne a chaoticky.

Vedenie šampionátu sa snaží robiť veci inak ako ostatné série. Ako informuje The Race, jednou z myšlienok na počiatku Formuly E bolo, aby jazdci k svojim monopostom pribiehali tak ako v Le Mans, ibaže by museli prebehnúť omnoho väčšiu vzdialenosť.

„Základnou myšlienkou bolo, prečo autá nepostavíme o 500 metrov ďalej, pričom by piloti museli utekať z jedného miesta na druhé? Ale potom sme sa rozhodli, že toto nie je motošport a chlapík, ktorý má lepšiu kondičku, by mohol v porovnaní s inými získať osemsekundovú výhodu,“ povedal zástupca šéfa série Alberto Longo.

Takéto extrémy v prípade kvalifikácie nehrozia, nový formát bol jednou z viacerých možností. Niekoľko pilotov veľmi výrazne žiadalo zmeny formátu a spravodlivejšie podmienky pre všetkých. Teraz sa tak konečne zrejme stane.

Formula E otestuje nový kvalifikačný formát, prvý tréning bude kratší

 

Aktuálny majster sveta Nyck de Vries, ktorého prípadný odchod do F1 bol na spadnutie, ale napokon z neho nebude asi nič, priznal, že o novom formáte neuvažoval. „Som celkom úprimný. Netrávil som veľa času premýšľaním o lepšom riešení. Táto kvalifikácia bola veľkou témou.“

„Myslím si, že s tým všetci súhlasia, ale ja nie som ten typ človeka, ktorý hovorí ostatným, čo by mali alebo nemali robiť, alebo kto by niečo navrhoval, pretože vždy je jednoduchšie byť bokom a hovoriť – mal by si alebo nemal by si robiť toto – alebo – mal si urobiť toto. Nemám jasné riešenie, ale nie som si istý, či vylepšia konzistentnosť šampionátu. Myslím si, že všetci veľmi uvítame konzistentnejšiu platformu.“

Veľmi jasne sa k tejto téme vyjadril aj Sam Bird, ktorý mal k doterajšiemu formátu niekoľko trefných postrehov. „Myslím si, že ak ho dáte do F1, tak aj napriek tomu sa dokáže niekto predrať a vyhrať, ale vo Formule E je to teraz veľmi tesné. Nejestvuje žiadna skutočná príležitosť pretekať tak, ako je to zvykom. Myslím tým, pozrite sa na štvrtú sezónu, kde Audi jasne predbiehalo všetkých naokolo. Ja som bol niekde zaseknutý a oni okolo mňa preleteli.“

Bude zaujímavé sledovať, akú reálnu podobu bude mať sľubovaný formát. Formule E však môže len prospieť a znížiť tak až privysokú mieru chaotickosti.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *