Poznáme mená konštruktérov pre sezónu 2018/2019, prichádza BMW!

António Félix da Costa

Medzinárodná automobilová federácia predstavila mená deviatich konštruktérov, ktorým bola udelená možnosť homologizácie pohonných jednotiek pre sezónu 2018/2019. V menoslove sa možno prekvapujúco nenachádza Mercedes, ktorý by podľa doterajších informácií mal vstúpiť do FE s vlastným tímom. Na druhej strane, je tam BMW, ktoré momentálne spolupracuje s tímom Andretti.

Schválený zoznam výrobcov spadá do nového cyklu homologizácie v súvislosti so šasi a batériou, ktoré boli počas doterajších sezón štandardné. Od piatej sezóny 2018/2019 až do sezóny 2020/2021 prichádza nová éra. Každý potenciálny nový výrobca, ktorý by si prial homologizáciu svojej pohonnej jednotky pre šiesty ročník, tak bude môcť urobiť v dvojročnej perióde.

Zoznam konštruktérov pre sezónu 2018/2019

    ABT Formel E

    BMW AG

    DS Automobiles

    Jaguar Land Rover

    Mahindra Racing

    NextEV NIO

    Penske Autosport

    Renault

    Venturi Automobiles

Prezident FIA Jean Todt: „Formula E prebieha už takmer tri roky a teraz sa ustálila ako jedna z najzaujímavejších inovatívnych pretekárskych sérií – nielen pre jej aktuálny formát podujatí, ale najmä vďaka jej technickému vývoju. Homologizácia pohonných jednotiek, ktoré budú používané v piatej sezóne, predstavuje značný krok vpred, pretože znamená schopnosť áut jazdiť dvojnásobne dlhšiu vzdialenosť, prinajmenšom na rovnakej výkonnostnej úrovni. To zvýrazňuje, ako motoršport stimuluje a akceleruje vývoj nových technológií, ktoré môžu byť aplikované do cestných vozov. V takomto prípade to má ešte kľúčovejšiu úlohu. Elektrina je jedna z praktickejších alternatív, keď už hovoríme o hľadaní nových foriem budúcej udržateľnej dopravy.“

Zakladateľ a šéf Formuly E Alejandro Agag: „Misia Formuly E je pôsobiť ako platforma pre rozšírený vývoj technológie elektrických vozidiel a alternatívnych energetických riešení. Závisí to od zapojenia sa výrobcov automobilov a komponentov. Keď sme v roku 2012 predstavili sériu, predpovedali sme zabezpečenie troch konštruktérov od sezóny číslo päť. Aktuálne novinky zvýraznili počet a kvalitu konštruktérov prichádzajúcich subjektov do šampionát. Prekonalo to naše očakávania. Dokazuje to relevanciu Formuly E smerom k motorovému priemyslu.“

Spomínaný ročník 2018/2019 takisto prinesie novú podobu vozidiel, ktorú nedávno načrtol Spark, ktorý vyhral tender zameraný na šasi. Batérie bude od spomínanej edície produkovať McLaren, vďaka čomu by sa mali skončiť výmeny vozidiel uprostred pretekov. Práve tie sú často kritizované.

Zdroj: FIAFormulaE.com, foto: Sam Bagnall (LAT)