Formula E pracuje na troch konceptoch podporných sérií – juniorskej, ženskej a konštruktérskej

Jake Dennis
foto: Formula E

Formula E už dlhší čas rieši otázku podpornej série, ktorá by doplnila jednotlivé podujatia elektrického šampionátu. Ako informuje Motorsport.com, v hre sú tri koncepty.

Jednotlivé dočasné okruhy sú k dispozícii počas sobôt a nedieľ, čo znamená, že priestoru pre ďalšie série je dostatok. V úplných začiatkoch šampionátu sme počas E-Prix sledovali aj testovacie a predvádzacie jazdy projektu autonómnych vozidiel – Roborace. Punc šampionátu mal však až projekt Jaguar I-Pace eTrophy, ktorý sa skončil pred touto sezónou.

Spoluzakladateľ série Alberto Longo pre Motorsport.com povedal, že vedenie série tlačí na spustenie novej juniorskej kategórie. Ďalší zo šéfov Jamie Reigle však povedal, že táto vec bude mať prioritu až s nástupom vozidiel Gen3 koncom budúceho roka.

„Máme tu nástup Gen3: nové auto, potenciálne nový formát a určite nové mestá. Ak sa zamýšľam nad tromi najdôležitejšími vecami, ktoré je potrebné urobiť, nachádza sa toto v mojom rebríčku? Nie, nie je to v prvej trojke,“ povedal Kanaďan, ktorý zároveň dodal, že nemá problém s prípadnými zmenami v časovom harmonograme.

Jamie Reigle a Alejandro Agag
foto: Formula E

 

Podľa Reigleho by mala mať podporná séria podporu zo strany konštruktérov alebo by to mal byť šampionát žien. „Podľa mňa je dôležitý rozvoj mládeže. Je tu aj rodový uhol, ktorý je naozaj zaujímavý. A potom sú tu naši partneri, konštruktéri. Oni chcú prepojiť svoje pretekárske programy s cestnými vozidlami. A to je niečo, čo dokážeme spraviť. Vnímam to ako tri odlišné príležitosti. Môžu byť spojené, mohli by prebiehať paralelne.“

F1 momentálne poskytuje priestor ženskej W Series. Reigle sa pri tejto téme pristavil: „Musíme sa opýtať seba, aký problém sa pokúšame riešiť. Je tu výzva, aby Formula E zaujala a vychovala jazdcov smerom k vitríne tohto športu? Je tu problém, ktorý sa pokúšame riešiť? Z môjho pohľadu to nie je úplne jasné. Prístup k najlepším jazdeckým talentom nie je len jeden.“

„Ktoré sú veľké témy v dnešnom športe? Jednou z nich je udržateľnosť. V tomto sme skutočne silní. Ďalšou je rodová diverzita. Väčšina veľkých riadiacich orgánov, či už je to futbal, basketbal, volejbal a pod., všetci majú plán na vývoj ženskej platformy. Je to niečo, na čo by sme sa mali takisto pozrieť. Alebo je to viac o tom, ako pomôcť vyrásť Formule E? A aký je najlepší spôsob?“ uzavrel šéf šampionátu.

Formula E predstavila rekordný kalendár s minimálne tromi novými mestami!

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *