Formula E predstavila upravený kalendár, pribudli Valencia a Marrákeš, vypadli Paríž a Soul

foto: Formula E

Formula E dnes zverejnila úvodnú časť kalendára siedmej sezóny, ktorá odštartuje koncom februára v Rijáde. Štart v Saudskej Arábii je už dlhšie potvrdený. Aj tento ročník výrazne ovplyvňuje aktuálna pandémia.

Po dvojitých nočných pretekoch nasleduje viac ako mesačná pauza. Z kalendára vypadli Paríž a Soul, naopak pribudli Valencia a Marrákeš. Vôbec prvá E-Prix v Španielsku nahradí preteky v Paríži, kým Marrákeš zaplnil miesto juhokórejského Soulu, ktorého premiéra sa opäť odkladá na neurčito.

Po dvoch E-Prix v Rijáde za zatvorenými dverami by malo počas druhého víkendu nasledovať podujatie v Ríme. Šéf Formuly E Jamie Reigle stále verí, že by sa preteky mohli odohrať v mestskej časti EUR, ale v zálohe je aj okruh Vallelunga, o ktorom sa hovorí niekoľko týždňov.

„Plán A hovorí o pretekoch v okolí štvrte EUR, ale ako dohodnutú náhradu máme pripravenú Vallelungu. K dnešnému dňu sú všetky signály okolo EUR pozitívne a hovoria o možnosti pretekov, čo je pre nás kľúčové. Máme povolenie na to, aby sme tam organizovali podujatie,“ povedal Kanaďan pre The Race.

Alpine a Lotus zvažujú spoločný tím pre Formulu E!

Po Rím E-Prix mal nasledovať Paríž, ale ten bude nahradený Valenciou. Okruh Ricarda Torma zďaleka nespĺňa kritériá Formuly E a preto budú potrebné výrazné zásahy do línie. Hovorí sa o úplnom vynechaní cieľovej rovinky, respektíve o jej prestavbe na sekciu zákrut.

Už dlhšie vieme, že Monako sa uskutoční 8. mája, o dva týždne neskôr zažije Formula E návrat do marockého Marrákešu. Pôjde o piate preteky na tomto polopermanentnom okruhu, ktorý však paradoxne nepatrí k favoritom vedenia série či pilotov.

Otázna je situácia okolo Soulu. Juhokórejská metropola mala zažiť premiérové preteky Formuly E ešte vlani, ale situácia okolo COVID-19 to znemožnila. Teraz by vraj toto veľkomesto mohlo uzavrieť aktuálny ročník v auguste, prípadne v septembri. Tento scenár by bol reálny v prípade, že by Londýn nedokázal uvoľniť ExCel Arenu, čo je pravdepodobné.

foto: Formula E

„Páči sa nám myšlienka miest, ktoré nám umožnia vyjadriť myšlienku Formuly E spôsobom, akým to iné šampionáty nedokážu. Preto sa na ExCel veľmi tešíme. Ale teraz sa musíme právom stiahnuť, pretože niektoré budovy sú využívané ako pohotovostné zdravotnícke zariadenia priamo v centre. Som optimistický. Ak sa to však nepodarí, tak Alberto (Longo; pozn. red.) a jeho tím majú v pláne alternatívy, ktoré nám umožnia pretekať v Spojenom kráľovstve,“ pokračuje Reigle.

Posunutá dvojitá Santiago E-Prix, ktorá mala otvárať novú sezónu, prebehne 5. a 6. júna ako súčasť americkej časti sezóny. O dva týždne neskôr by mala nasledovať Mexiko City E-Prix, ktorá však zatiaľ nebola oficiálne potvrdená. To isté platí o Berlíne. Čínske mesto San-ja z kalendára zrejme definitívne vypadlo.

Predstavený kalendár ešte musí schváliť Svetová motoristická rada. Ďalšie preteky sezóny by mala Formula E potvrdiť v ďalšom období.

Doteraz potvrdené preteky novej sezóny

#

Mesto

Krajina

Dátum

1

Rijád

Saudská Arábia

26. február

2

Rijád

Saudská Arábia

27. február

3

Rím*

Taliansko

10. apríl

4

Valencia*

Španielsko

24. apríl

5

Monako*

Monako

8. máj

6

Marrákeš

Maroko

22. máj

7

Santiago

Čile

5. jún

8

Santiago

Čile

6. jún

* – podoba okruhu ešte musí byť schválená

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *