Formula E predstavuje čosi úplne odlišné, tvrdí premiérová šampiónka W Series

Jamie Chadwicková
foto: Formula E

Víťazka premiérovej sezóny ženskej W Series, Jamie Chadwicková, porovnáva Formulu E s ostatnými pretekárskymi kategóriami. Britka v rozhovore pre FormulaEZone prezradila, ako vníma elektrický kolotoč.

Chadwicková absolvovala počas uplynulých sezón oficiálne nováčikovské testy Formuly E. V marci sa vo farbách Jaguaru predstavila v marockom Marrákeši, v roku 2018 si vyskúšala monopost NIO. „Bolo to fantastické a veľmi odlišné, ale našťastie som za sebou mala už niekoľko testov. Bola som skúsenejšia a vedela som viac aj o samotnom aute.“

„Má štyri kolesá, volant a pedále, takže sú tu isté podobnosti, ale, úprimne, je to veľmi, veľmi odlišné. Hlavný rozdiel spočíva v nástupe výkonu, pri elektrine je to okamžite. Kvalifikačné kolo jazdíte podobne ako v normálnom pretekárskom aute, ale potom v pretekárskom režime je to najmä o šetrení energie. Je to teda veľmi odlišný spôsob riadenia,“ opisuje 22-ročná pretekárka, ktorá je vývojovou jazdkyňou Williamsu v F1.

„Mnoho veci som si užila. Rozdielov a konštantných premenných je však veľmi veľa, najmä vzhľadom na mestské trate. Myslím si, že dôležitá je schopnosť adaptovať sa. Nikdy to nie je rovnaké a vy sa musíte adaptovať, zmeniť svoj štýl, aby vyhovoval autu a robiť to tak celý čas. Potrebujete naozaj zaujímavú sadu zručností na to, aby ste si mohli sadnúť do niečoho nového a aby bol váš výkon konkurencieschopný,“ pokračuje Chadwicková.

Mladá pretekárka si pochvaľovala prostredie v tíme Jaguar. „Bolo úžasné, že som dostala šancu byť s tímom, pretože takto som na vlastné oči videla, prečo sa mu tak darí. Celú infraštruktúru a ľudí v pozadí. Bola som okamžite ohromená. V Marrákeši sa im veľmi nedarilo, ale to, akým spôsobom sa dokázali vrátiť, hovorí o tomto tíme veľmi veľa,“ dodala prvá a zatiaľ jediná šampiónka W Series, ktorej aktuálny ročník pred pandémiu zrušili.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *