Formula E sa po piatich rokoch vracia do Londýna, čaká nás jedinečná trať! (Harmonogram)

foto: Formula E

Formula E sa po piatich rokoch vracia do Londýna, kde na pretekárov čaká jedinečná trať v ExCeL aréne a jej okolí. Zhrnuli sme všetky fakty, ktoré sú pred týmto víkendom dôležité.

Doterajší priebeh sezóny

Doterajších jedenásť pretekov aktuálnej sezóny prinieslo rôznorodé výsledky. Úvodné preteky v Rijáde vyhral Nyck de Vries z Mercedesu, o deň neskôr sa radoval Sam Bird v monoposte Jaguar. Tretie preteky v Ríme zvládol najlepšie niekdajší dvojnásobný šampión Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH. Na druhý deň dominoval Stoffel Vandoorne z Mercedesu.

Valencia priniesla dva úplne odlišné dni. Počas prvého sa z víťazstva radoval de Vries, ktorý bol v tom čase prvým a jediným pilotom s viac ako jedným víťazstvom. Druhé španielske preteky vyhral tak trochu prekvapujúco nováčik Jake Dennis na BMW.

V legendárnych uliciach monackého kniežatstva sa do boja o úspešnú obhajobu titulu vrátil António Félix da Costa z DS TECHEETAH. Mexická Puebla priniesla počas oboch dní ukončenie dlhého čakania na víťazstvo. Najprv sa radoval Lucas di Grassi z Audi a zatiaľ posledné preteky vyhral Edoardo Mortara z Venturi.

V New Yorku sme videli dva úplne odlišné dni. V sobotu vyhral Maximilian Günther z BMW a zatiaľ posledným víťazom je Sam Bird z Jaguaru, ktorý vyhral v tejto sezóne dvakrát, rovnako ako de Vries.

Víťazi tejto sezóny

Rijád – de Vries

Rijád – Bird

Rím – Vergne

Rím – Vandoorne

Valencia – de Vries

Valencia – Dennis

Monako – da Costa

Puebla – di Grassi

Puebla – Mortara

New York – Günther

New York – Bird

PODCAST: New York natiahol krízu Mercedesu. Má Formula E svojho Hamiltona s Verstappenom? (S04E16)

 

Priebežné poradie

Lídrom priebežného poradia je Bird, ktorý má päťbodový náskok pred da CostomFrijnsom. Prvých päť pilotov od seba delí len jedenásť bodov. Vyrovnané je to aj medzi tímami, kde zatiaľ vedie Virgin s dvojbodovým náskokom pred DS TECHEETAH. Ďalšie tri body stráca Jaguar.

Minulé výsledky v Londýne

Zatiaľ najúspešnejším pilotov v uliciach Londýna je bývalý pilot Formuly E Nicolas Prost, ktorý ešte vo farbách Renualtu na okruhu v Battersea Parku vybojoval dva triumfy. Ďalšie dve podujatia vyhrali Buemi a Bird.

Pódiovým kráľom je Jérôme d´Ambrosio, ďalší bývalý pilot, ktorý je aktuálne zástupcom šéfky tímu Venturi. Belgičan bol na pódiu pri štyroch štartoch až trikrát. Dvakrát sa na stupne víťazov postavil Prost.

Buemi kraľuje v zisku pole positions, keď ich má na konte dve, čo je pri štyroch štartoch 50-percentná úspešnosť. Zvyšné kvalifikačné triumfy si podelili bývalý pilot Formuly E Stéphane Sarrazin a už spomínaný Prost.

 

Okruh

Na pilotov čaká úplne nový okruh ExCel s dĺžkou 2252 metrov a až 22 zákrutami v hale ExCel London a jej okolí. Zaujímavosťou je, že trať kombinuje exteriér s interiérom, čo sme ešte vo Formule E nevideli. Pravda, odhliadnuc napríklad od monackého tunela. Vedenie šampionátu sa obávalo, že by pri normálnych parametroch hrozili nudné preteky, takzvaný vláčik, preto sa rozhodlo znížiť objem dostupnej energie z 52 na 48 kWh.

Aktivačná zóna útočného režimu sa nachádza v šestnástej zákrute. Štartová a zároveň cieľová rovinka bude umiestnená v hale, rovnako ako boxy.

zdroj: Formula E
Kde sledovať Londýn E-Prix

Aj v poradí dvanáste a trináste preteky sezóny môžete sledovať na českej verzii Eurosportu. Tréningy sú dostupné cez YouTube kanál šampionátu a sú vysielané aj prostredníctvom Facebooku. Preteky vysiela Eurosport, ktorý sa ešte pred štartom spätne vracia aj ku kvalifikácii.

Harmonogram Londýn E-Prix

piatok

18:00

prvý meraný tréning

sobota

10:00

druhý meraný tréning

12:00

kvalifikácia

16:00

preteky (45 minút + 1 kolo)

nedeľa

9:00

tretí meraný tréning

11:00

kvalifikácia

15:00

preteky (45 minút + 1 kolo)

Tagy:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *