Formula E sa usiluje o preteky v Japonsku, Číne, Indii a USA

Nyck de Vries
foto: Formula E

Formula E sa usiluje o kľúčové lokality, ktoré chce pridať do budúcich kalendárov. Pre Motorsport.com to povedal šéf série Jamie Reigle.

Už niekoľko rokov sa hovorí o výraznej snahe šampionátu predstaviť sa v Japonsku, kde je motošport veľmi obľúbený. Spomínali sa najmä Tokio a Jokohama. Zakaždým však padol protiargument v podobe prísnych policajných predpisov. Reigle najnovšie zopakoval túžbu predstaviť sa v Japonsku a takisto by privítal návrat do čínskych miest.

„Pozerám sa na trhy, na ktoré potrebujeme mať vplyv. Bez ohľadu na konkrétne poradie, na tomto zozname je veľkými písmenami Japonsko. To isté platí o Číne, v prvom rade jedno z miest Peking, Šanghaj, Kanton, Šen-čen,“ prezradil Kanaďan.

Rovnako dlhšie sa hovorí o premiérových pretekoch na indickom území. O toto podujatie sa neúnavne usiluje aj šéf stajne Mahindra Dilbagh Gill. Reigle by nebol proti. „Čím viac o Indii premýšľam, tým sa na ňu viac teším. Tamojší trh má mladú mestskú populáciu a perspektívu medzinárodnosti. Z hľadiska segmentu, ktorý sledujeme, je to anglicky hovoriaca populácia. Máme šancu preskočiť generáciu z hľadiska elektrickej mobility a predstaviť budúcnosť.“

Jamie Reigle a Jean Todt
foto: Formula E

„Nepoviem nič kontroverzné, ako že tamojšie mestá sú veľmi zaľudnené a že je tam veľa znečistenia. Elektrické autá môžu naozaj zmeniť kvalitu života na tomto trhu. Sú to výzvy, ale ja sa som na ne sústredený a viedol som dobré rozhovory s Dilbaghom a ľuďmi z Mahindry, aby sme zistili, či vieme urýchliť plány pre indické preteky,“ približuje Reigle.

Jedným z ďalších veľkých cieľov ešte stále čerstvého šéfa šampionátu sú preteky v Kalifornii. Tie by podľa neho posilnili prítomnosť série na americkej pôde v podobe momentálnych newyorských pretekov. „Ide o západ Spojených štátov. To sa hodí. Ak hovoríte s poprednými výrobcami, tak zistíte, že oni predajú v Kalifornii množstvo áut. Ak by sme tam mohli skončiť, bolo by to skvelé.“

Formula E chce podľa svojho lídra aj naďalej zostať na mestských okruhoch. Núdzový plán v podobe pretekov vo Valencii súvisí len a len s aktuálnou pandémiou. „Existuje silný záväzok zostať verný našim pretekom v centrách miest. Verím, že najlepšie produkty sa od konkurencie skutočne líšia. Je dôvod im veriť a kupovať. Naša prítomnosť v mestách je veľmi dôležitá.“

V poslednom období sa spomínalo viacero veľkomiest a metropol, kde by sa Formula E mohla v blízkej budúcnosti predstaviť. Len nedávno sme informovali o možnosti pretekov v holandskom Eindhovene. Spomínalo sa však aj Kapské Mesto či ďalšie exotické lokality. „S niektorými mestami vedieme naozaj dobré dialógy. Dúfam, že ich budeme môcť potvrdiť počas jari v súvislosti s ročníkom 2022/2023,“ dodal Reigle.

Holandský Eindhoven je bližšie k pretekom Formuly E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *