Formula E sa v Monaku predstaví na mierne pozmenenom okruhu F1

Sam Bird - Monako
foto: Formula E

Formula E by sa mala v máji v Monaku predstaviť na mierne pozmenenej verzii okruhu F1. Informuje o tom The Race. O tejto možnosti sa hovorí dlhšie, keďže sága okolo Monaka má za sebou niekoľko protichodných epizód.

Okruh, ktorý využíva F1, prejde malými zmenami, ktoré by mali vyhovovať Formule E. V prvom rade však ide zrejme o to, aby sa zabránilo priamemu porovnávaniu F1 a Formuly E. Doteraz sa elektrické monoposty predstavili na veľmi krátkom 1,6 km okruhu, ktorý viedol z prvej zákruty priamo k šikane v prístave. Po novom by mala trať pokračovať do kopca ku kasínu a sekcii Mirabeau. Formula E, Medzinárodná automobilová federácia a Monacký autoklub však pracujú na zmenách, ktoré by od seba obe trate odlíšili.

Zatiaľ nie je jasné, o aké zmeny by malo ísť, ale vzhľadom na priestor a okolie sú možnosti na vykonávanie zmien minimálne. Podľa nováčika Venturi Normana Nata by zmenou mohla prejsť hneď prvá zákruta. „Práve ona by mohla byť o čosi rýchlejšia, alebo možno by to mohla byť šikana po výjazde z tunela. Ale okrem toho nevidím príliš veľa iných riešení,“ dodal Francúz, ktorý býva v Monaku.

O podobe trate v Monaku sme hovorili aj v našom nedávnom podcaste, ktorého hosťom bol komentátor Zdeněk Míka.

PODCAST: Nová sezóna Formuly E štartuje v piatok, takto ju vidí komentátor Eurosportu Zdeněk Míka

Ako uvádza The Race, ak by sa trať predlžila, do úvahy by prichádzali zmeny v oblasti Portier. Špecializovaný portál poukazuje na možnosť pridania ľavotočivej zákruty do Portier a potom dlhej tiahlej zákruty do Avenue Princess Grace. Pridaná časť by smerovala do ikonického tunela. Druhou alternatívou by mohol byť zložitejší komplex medzi La Rascasse a poslednou zákrutou pred cieľovou rovinkou.

Šéf FIA pre Formulu E a inovatívne motošportové projekty, Frédéric Bertrand, pre rovnaký zdroj doplnil: „Na jednej strane, chceme zachovať špecifickú stránku Formuly E, teda nepretekať na, povedzme, normálnej trati. Na druhej strane, Monako je okruh, ktorý je v prvom rade ikonický, takže je náročné prísť a povedať – zmeňme ho. A po ďalšie, ak chcete Monako zmeniť, je potrebnú presunúť budovy, čo takisto nie je jednoduché.“

„Našli sme dobré riešenie, ako okruh prispôsobiť Formule E. Bude to lepšie ako to, čo sme videli doteraz. Bol to naozaj krátky okruh. Teraz vzhľadom na pole, počet áut, rozmery a výkon monopostov a úroveň šampionátu už predošlá verzia okruhu nevyhovuje. Myslím si, že sme našli dobrý kompromis, ktorý prinesie zaujímavú trať,“ dodal jeden z lídrov FIA. Preteky v Monaku sú na programe 8. mája.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *