Formula E vykonala o štvrtej ráno tajný test hlučnosti priamo pod oknami spiacich Londýnčanov

Battersea Park - Londýn
foto: Formula E

Formula E zažíva svoju šiestu sezónu, ktorá je momentálne prerušená pre hrozbu koronavírusu. Začiatky tohto šampionátu priniesli viacero úsmevných a doteraz neznámych faktov, o ktorých informuje špecializovaný portál The-Race.com.

Vráťme sa v čase. Písal sa rok 2014 a prebiehali prípravy na veľké finále úvodnej sezóny, ktoré hostil v lete 2015 Londýn. Drvivá väčšina ľudí nemala potuchy, čo sa dialo jedného dňa približne o štvrtej nad ránom vo Viktoriánskom parku pozdĺž Temže. Priamo pod oknami rezidentov v Battersea Parku absolvoval Lucas di Grassi štvrťhodinový tajný test hlučnosti elektrického monopostu.

O tejto príhode sa postupom času v zákulisí hovorilo čoraz viac. Formula E musela dokázať sebe i miestnym autoritám, že auto by mohlo v mieste bydliska tamojších obyvateľov jazdiť bez toho, aby došlo k ich vyrušeniu. Okrem toho prebehol aj oficiálny test hlučnosti, ktorý sa konal v dostatočnom časovom predstihu a bol podmienkou pre organizovanie pretekov počas vtedajšieho leta.

Lucas di Grassi v roku 2015
foto: Formula E

Jeden z vtedajších organizátorov pre vyššie uvedený zdroj prezradil, ako to bolo s tajným ranným testom. „Ešte predtým sme museli celé miesto prehľadať, či sa v okolí parku niekto nepotuluje. Povedali sme Lucasovi, že môže ísť a on vyrazil. Sedel som tam a keď Lucas zmizol, dúfal som, že boli z parku odstránené všetky bariéry. Lucas prišiel hvízdajúc a my sme mali za sebou prvé neoficiálne kolo na trati Battersea Park.“

Celá tajná operácia bola dlho pod rúškom tajomstva, ale dnes na ňu rád spomína aj samotný di Grassi. „V tom čase sme jazdili na Donington Parku a absolvovali sme nejaké PR podujatia. Dokazovanie, že táto nová športová časť nie je pre ľudí spiacich vo svojich posteliach rušivá, bolo skutočne skvelé.“

Premiérové dvojité preteky v Londýne vyhrali Sébastien Buemi v Renualte a Sam Bird z Virginu. Z premiérového titulu vo Formule E sa radoval Nelson Piquet ml. vo farbách NEXTEV TCR. Brazílčan získal titul o bod pred Buemim.

Nelson Piquet ml. v roku 2015
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *