Formula E začína boj o komerčné prežitie, vedenie má pripravených niekoľko plánov

foto: Formula E

Formula E sa najmä v prvých piatich sezónach zakaždým posunula o úroveň vyššie a etablovala sa na scéne motošportu. Vlaňajší ročník priniesol lockdown, ktorý spomalil snahy elektrického kolotoča, a zvyšok tohto kalendárneho roka i celý budúci rok môže znamenať pre šampionát veľký problém.

Nikto presne nevie, dokedy bude trvať pandémia COVID-19. Čakáme na to, kým koronavírus definitívne porazíme a zrejme jediným východiskom je aktuálne vyvíjaná vakcína. Na Slovensku má šport prakticky niekoľkomesačnú „stopku“ a veľmi podobné je to aj vo svete. To ohrozuje nielen takzvané veľké športy ako futbal či hokej, ale predovšetkým „menšie“ odvetvia, kam radíme aj motošport, možno s výnimkou F1.

Formula E, ktorá sa ešte len snaží o to, aby ju ľudia spoznali, nebojuje iba s konkurenčnými sériami, ale teraz predovšetkým s aktuálnou situáciu, ktorá nepraje komerčným a obchodným aktivitám. Ohrozené sú budúce mzdy naprieč celým športovým svetom a preto sa kompetentní snažia hľadať aspoň čiastkové východisko.

Prvá sezóna so štatútom majstrovstiev sveta prebehne v roku 2021, takto vyzerá predbežný kalendár!

Kalendár budúcej sezóny obsahuje podujatia v Európe, Ázii, Afrike a Amerike. Všetky spomenuté lokality bojujú s aktuálnou pandémiou a nikto nevie, ako bude vyzerať situácia na konci tohto kalendárneho roka a v priebehu toho ďalšieho. Vo Formule E je desať konštruktérov, mnoho partnerov, tisíce persón, ktorých zdravie a bezpečnosť môžu byť ohrozené.

Zatiaľ stále čakáme na oficiálne potvrdenie dátumu predsezónnych testov, ktoré má hostiť Valencia. Očakáva sa prelom novembra a decembra. Vedenie série však nevie, či bude v roku 2021 Formula E navštevovať kalendárom určené lokality, alebo či bude nutný záložný plán. Určite by to chceli vedieť aj tímy, pretože ich príprava vo veľkej miery závisí aj od podoby budúcoročného itinerára.

Šéf šampionátu Jamie Reigle pre The-Race.com povedal, že pripravený majú „plán A, plán B, aj plán C, pretože každá oblasť má vlastné pravidlá a obmedzenia. V týchto geografických oblastiach by som rád videl väčšiu vyrovnanosť. Avšak profil vírusu sa líši v závislosti od krajiny a my to musíme rešpektovať.“

Formula E sa pripravuje na prípadný lockdown, rokuje s predstaviteľmi okruhu Silverstone

Kanaďan nabral trochu viac istoty po krízovom scenári v podobe šiestich berlínskych pretekov, ktoré zakončili šiesty ročník. „Musíme byť schopní inovovať, preto sa v roku 2021 snažíme o priebeh šampionátu. Mestá sú centrami inovácií, progresu a kreativity. Teraz je to pre nás skutočne výzva, keďže ľudia nemôžu cestovať a zhromažďovať sa.“

Rok 2021 by mal byť prvou sezónou Formuly E so štatútom majstrovstiev sveta. O to dôležitejší je pre sériu úspešný a fungujúci obchodný model. V prípade neúspechu sa môžu niektorí konštruktéri rozhodnúť pre odchod a to môže znamenať začiatok konca…

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *