Formula E získa v sezóne 2020/2021 štatút majstrovstiev sveta! (Video)

Jean Todt a Alejandro Agag
foto: Formula E

Formula E bude od sezóny 2020/2021 fungovať so štatútom majstrovstiev sveta. Rozhodlo o tom hlasovanie členov riadiaceho orgánu, ktorým je Medzinárodná automobilová federácia, spoločne s členmi Svetovej motoristickej rady.

Dohodu o nadobudnutí statusu majstrovstiev sveta podpísali v sídle FIA jej prezident Jean Todt spolu so zakladateľom a predsedom šampionátu Alejandrom Agagom. O titul majstra sveta sa začne bojovať v siedmej sezóne, ktorá odštartuje koncom budúceho kalendárneho roka. Aktuálne prebieha šiesty ročník, ktorý má za sebou úvodné dvojité preteky v Rijáde.

Prezident FIA Jean Todt je od začiatku série jej veľkým fanúšikom. „Vytvorenie a vývoj Formuly E predstavuje veľké dobrodružstvo. Som hrdý, že dnes potvrdzujeme jej status majstrovstiev sveta. Od začiatku našej spoločnej cesty je Formula E čoraz silnejšia. Vo veľmi krátkom časovom období dokázala, že je pre relevantná pre automobilový priemysel. Začala s dvomi konštruktérmi, teraz je ich desať. Ich oddanosť a profesionalita sa odzrkadľuje v kvalite jazdeckého zloženia, ktorá sa každou sezónou zlepšuje. Srdečne vítam Formulu E ako zatiaľ posledné majstrovstvá sveta FIA.“

Pre Alejandra Agaga je tento posun dlho očakávanou odmenou. „Vždy to bol náš cieľ. Všetko, čo sme spravili a dosiahli, smerovalo k tomuto. Dosiahnutie tohto ocenenia ešte viac zvyšuje kredibilitu už aj tak plnohodnotného formulového šampionátu a ohromného športového produktu. Táto dohoda posúva Formulu E medzi špičkové šampionáty monopostov. Nič z toho by sa nepodarilo bez podpory Jeana Todta, federácie, tímov a partnerov. Toto je iba začiatok novej kapitoly pod hlavičkou majstrovstiev sveta.“

Formula E navyše pred niekoľkými dňami ohlásila predĺženie dlhodobej zmluvy so švajčiarskou privátnou bankou Julius Bär, ktorá podporuje šampionát od prvých pretekov, ktoré sa konali ešte v roku 2014 v Pekingu.