Formula E zrejme zavedie minimálny váhový limit pre pilotov

foto: Tom Kristensen a Lucas di Grassi
foto: Audi Communications Motorsport / Bob Foy

Formula E by mohla od sezóny 2020/2021 zaviesť minimálny váhový limit pre pretekárov, ktorý by sa mal pohybovať na úrovni 80 kg. Informuje o tom e-racing365.

O zavedení tohto pravidla sa diskutuje už dlhšie a podľa vyššie uvedeného zdroja by malo vstúpiť do platnosti na budúci rok s účinkom od siedmej sezóny. Pilot, sedadlo a s ním súvisiace časti budú musieť vážiť minimálne 80 kg. Elektrický kolotoč sa inšpiruje Formulou 1, ktorá toto pravidlo zaviedla v snahe eliminovať váhové a výškové rozdiely jazdcov. Podľa aktuálne platných pravidiel je minimálna povolená hmotnosť auta aj s pilotom 900 kg. Pretekári vážia už aj s príslušenstvom od 65 do 80 kg, pričom sedadlo pridáva ďalších 8 až 10 kg.

V súvislosti s váhovým limitom sa pred časom na Twitteri rozbehla vášnivá diskusia, v ktorej argumentoval predovšetkým Lucas di Grassi. Brazílčan patrí vzrastom k fyzicky väčším a ťažším pretekárom. Preto sa ešte v marci vyjadril jednoznačne za zavedenie spomínaného pravidla. Brazílčan upozorňoval, že vyšší a ťažší jazdci musia často podstupovať zdraviu nebezpečné diéty.

Prečítajte si celý článok:

Zavedie aj Formula E po vzore F1 minimálny váhový limit pre pretekárov?

Jedným z najväčších podporovateľov tejto zmeny je teda práve di Grassi z Audi. „Som veľmi šťastný, pretože si myslím, že je to férový spôsob. S týmto pravidlom musí súhlasiť každý, takže chvíľu bude trvať, kým sa dočkáme potvrdenia. Som šťastný, že to bude v platnosti aspoň od siedmej sezóny. Bude to férovejšie, rovnako ako v F1. Každý bude mať približne rovnakú hmotnosť, takže je to len a len dobré.“

TIP: Sledujte nás na Instagrame