VIDEO: Formulu E si v Zürichu vyskúšal dvojnásobný majster sveta F1 Emerson Fittipaldi

foto: © FIA Formula E

Niekdajší dvojnásobný majster sveta F1 Emerson Fittipaldi si vo veku 71 rokov vyskúšal priamo na trati jazdu vo Formule E. Stalo sa tak pred nedeľnými pretekmi v Zürichu.

Fittipaldi má na konte okrem dvoch titulov z F1 víťazstvo v pretekoch Indianapolis 500, majstrovský titul v Champ Car a prvenstvá vo vytrvalostných pretekoch. Ešte pred svojou jazdou hovoril Brazílčan o význame elektrického šampionátu. „Je to prítomnosť i budúcnosť. Veľmi sa teším na tento zážitok. Keď sa ma Alejandro pre niekoľkými dňami opýtal, či chcem riadiť auto, tak som povedal – samozrejme, že áno!“

Rodák zo Sao Paula sa ešte pred jazdou tešil na preňho nový, elektrický pohon. „Bude to pre mňa veľmi zaujímavé. Jazdil som vo všetkých druhoch formúl po celom svete, ale teraz budem prvýkrát riadiť elektrické auto.“ Navyše, táto premiéra prebehne vo Švajčiarsku, kam sa motoršport vracia po vyše 60 rokoch. „Keď som bol vo Formule 1, žil som jedenásť rokov v Lausanne. Podujatie v Zürichu je prelomom, pretože vieme, že okruhové preteky boli dlhý čas zakázané. Teraz sa jazdí priamo v centre Zürichu, čo je veľmi silné.“

foto: © FIA Formula E

„Švajčiari vždy milovali tradíciu motoršportu. Jedným z mojich vzorov bol Fangio. Keď zvykol v 70. rokoch navštevovať Európu, tak mi občas zavolal a obedovali sme spolu. Rozprával mi príbehy o Veľkej cene Bernu v uliciach s dlažobnými kockami a súbojoch so Stirlingom Mossom. Bolo úžasné počúvať Fangia hovoriť o pretekoch vo Švajčiarsku. Aj preto je to pre mňa teraz také výnimočné,“ spomína Fittipaldi.

Práve Formula E dokázala prelomiť dlhoročný zákaz pretekov v tejto európskej krajine. „Formulu E sledujem dlhšie. Dokonca som bol na úplne prvých pretekoch v Pekingu a potom som navštívil aj Battersea Park v Londýne. Môjho syna to nesmierne zaujalo, pretože pre novú generáciu je to niečo fantastické. Veľmi sa tešil, že tam mohol byť a myslím si, že pre tento šport je to skvelé,“ dodala legenda svetového motoršportu.

foto: Pavel Šimek (Motorsport Revue) – pavluv.racing
foto: Pavel Šimek (Motorsport Revue)- pavluv.racing
foto: Pavel Šimek (Motorsport Revue)- pavluv.racing
foto: Pavel Šimek (Motorsport Revue)- pavluv.racing