FOTO a VIDEO: Formula E ukázala monopost druhej generácie!

foto: © FIA Formula E

Po prvotných náznakoch dnes konečne predstavitelia Formuly E ukázali svetu monopost druhej generácie (Gen2), ktorý príde do užívania už koncom tohto kalendárneho roka. Piata sezóna 2018/2019 prinesie koniec výmeny vozidiel uprostred pretekov. K oficiálnemu predstaveniu dôjde 6. marca na autosalóne v Ženeve. Tento nový monopost uvidíme na okruhoch až do konca sezóny 2020/2021.

Vozidlo druhej generácie zvládne preteky bez potreby jeho výmeny. Jeho súčasťou je už aj implementovaná zložka v podobe ochrany hlavy pilota známej aj pod názvom svätožiara. Tvorcovia sľubujú dvojnásobnú energetickú kapacitu z 28 na 54 kWh či vyššiu rýchlosť v pretekoch. Táto novinka je prezentovaná ako úspech vo vývoji batérií a technológie súvisiacej s elektromotormi, keďže je to výsledok ešte len štvorročného vývoja.

Spomínaná svätožiara je plne zapojená do šasi. Nechýba veľký zadný difúzor a kryt predných kolies inšpirovaný z LMP1. Predné a zadné krídla sú šikmejšie a agresívnejšie. Zvyšok karosérie je navrhnutý odlišne ako pri súčasnom aute. Vozidlo vzniklo v spolupráci s dodávateľmi Spark Technologies, Dallara, Michelin a McLaren Applied Technologies. Auto počas testovania využívalo pohonnú jednotku Mahindry.

Celková hmotnosť auta druhej generácie by sa mala pohybovať na úrovni do 900 kg. Batéria z dielne Williamsu dosiahne maximálne 900 voltov. Umiestnená bude vo vnútri šasi a prístupná bude zo spodnej časti. Maximálny výkon monopostu stúpne v kvalifikácii zo 180 na 220 kW a v pretekoch z 200 na 250 kW.

„Sú to veľmi vzrušujúce časy pre Formulu E,“ prezradil prezident FIA Jean Todt. „Dnes prvýkrát predstavujeme dizajn auta ďalšej generácie. Som si istý, že jeho pokročilosť a futuristický vzhľad sa budú ľuďom páčiť. Som veľmi hrdý na to, že FIA je na čele vývoja tohto auta. Pre FIA je to niečo nové a tento projekt je veľkým úspechom. Neviem sa dočkať jeho predstavenia 6. marca v Ženeve.

K predstaveniu nového auta sa vyjadril aj zakladateľ a šéf Formuly E Alejandro Agag. „Toto auto reprezentuje budúcnosť pretekania. Keď sme štartovali s Formulou E, naším cieľom bolo zmeniť nemenný stav, priniesť do motoršportu revolúciu. A toto auto revolúciu predstavuje. Bude rýchlejšie, bude mať takmer dvojnásobok energetickej kapacity, dokazujeme pokračujúcu evolúciu batériovej technológie. Predstavením tohto auta sme spoločne s FIA dosiahli skvelý míľnik.“