FOTO: Ferrari, Mercedes, BMW, Volvo, Porsche či Tesla vo farbách FE!

Formula E sa teší veľkému záujmu zo strany konštruktérov. Koncom marca sme spoznali mená účastníkov sezóny 2018/2019. Zrejme aj to inšpirovalo grafického dizajnéra Seana Bulla, aby vytvoril atraktívne návrhy lakovania pre jednotlivé značky, medzi ktorými sa nachádzajú aj mená, ktorých príchod do Formuly E je zatiaľ neistý. Nás teší, že Sean Bull svoje návrhy veľmi ochotne poskytol našim čitateľom.


Ferrari Xero 18

Ferrari - lakovanie Ferrari - lakovanie

Ferrari sa zatiaľ nenachádza na zozname konštruktérov, avšak o jeho vstupe sa hovorí už niekoľko mesiacov. Najprv to vedenie legendárnej automobilky diplomaticky odmietalo. Posledné vyjadrenia prezidenta Sergia Marchionneho však niesli pozitívnejší nádych a Ferrari podľa všetkého čaká na piatu sezónu, ktorá ukončí výmenu vozidiel uprostred pretekov. Nie je vylúčené, že koncern FIAT Chrysler Automobiles pošle do elektrickej série ďalšie zaujímavé meno – Maserati.


Mercedes EQ Power +18

Mercedes - lakovanie

Grafický návrh podoby Mercedesu priniesol už pre časom Dean Wright, teraz je tu ďalší návrh, tentoraz od Seana Bulla. O Mercedese sa špekuluje už dlhší čas. Začiatkom októbra podpísalo vedenie nemeckej značky dohodu o možnom vstupe do FE a ešte v novembri začalo pracovať na vývoji auta. Aj preto je trochu prekvapujúce, že sa Mercedes nenachádza na zozname konštruktérov pre sezónu 2018/2019. Čo však nebolo, ešte stále môže byť.


BMW i. 18

BMW - lakovanie BMW - lakovanie

Na rozdiel od Ferrari a Mercedesu, BMW na zozname nechýba a už počas aktuálnej sezóny spolupracuje s americkou stajňou Andretti. Bavorská značka plánuje v najbližších sezónach vlastný továrenský tím.


Hyundai IONIQ FE18

Hyundai - lakovanie

Koncom minulého roka sa objavila správa o záujme juhokórejského Hyundaiu o vstup do Formuly E. Len nedávno táto značka predstavila model IONIQ, ktorý Seana Bulla inšpiroval pri návrhu lakovania.


Nissan Zero E-01

Nissan - lakovanie

Približne pred rokom sa hovorilo o veľkom záujme Nissanu o príchod do Formuly E. Zatiaľ to zostalo len pri slovách a až čas ukáže, či je príchod tejto motoršporotvej ikony naozaj reálny.


Porsche 929E

Porsche - lakovanie Porsche - lakovanie

V prípade Porsche zatiaľ nemôžeme hovoriť o výraznom záujme o elektrickú sériu. V septembri 2015 pri predstavení konceptu Mission E sa zástupcovia tejto automobilky vyjadrili proti príchodu do FE, koncom roka 2015 hovorili o vstupe podmienenom továrenským tímom. V septembri 2016 sa Porsche chcelo stať jediným dodávateľom batérií pre Formulu E. Ako sa však neskôr ukázalo, neúspešne.


Tesla TFE-01

Tesla - lakovanie

Tesla zatiaľ neprejavila vážny záujem o Formulu E. Namiesto toho sa angažuje v novej kategórii Electric GT, ktorá pracuje na kalendári pre prvý ročník. Americký výrobca patrí jednoznačne k najslávnejším výrobcom elektromobilov.


Volvo E-Polestar 18

Volvo - lakovanie

V druhej polovici minulého roka sa hovorilo o záujme tejto švédskej značky o vstup do FE. Napokon sa tak zatiaľ nestalo a Volvo sa elektrickej série dotýka aspoň prostredníctvom svojho členstva v Poradnej skupine výrobcov Formuly E (FEMFG).

Všetky grafické návrhy podliehajú autorským právam a v tomto článku sú použité so súhlasom autora Seana Bulla.