Frijns by prvé tréningy presunul na piatok, Formula E je podľa neho hneď za F1

Robin Frijns
foto: Formula E

Robin Frijns z tímu Virgin by privítal natiahnutie podujatia Formuly E na dva dni s tým, že by prvý tréning presunul zo soboty na piatok. Holanďan to povedal v rozhovore pre Formule1.nl.

Frijns odjazdil dve sezóny za tím Andretti a posledné dva ročníky jeho služby využil Virgin. Táto spolupráca bude pokračovať aj v ďalšej sezóne. Aj keď je Formula E po šiestich sezónach oproti F1 niekde úplne inde, účastník 45 pretekov si myslí, že elektrický kolotoč je už na druhom mieste v hierarchii motošportu.

„Preteky nie sú nudné, tímy sú veľmi ambiciózne. Je to kategória budúcnosti. Vo Formule E máme viac konštruktérov ako v F1. Audi, BMW, Mercedes, Citroen, Jaguar, všetci tam jazdia,“ povedal Frijns, ktorý zabudol napríklad na Porsche. Len pre porovnanie, v F1 bude po odchode Hondy iba trojica konštruktérov.

PODCAST: Formula E premýšľa o netradičných pretekoch, Bottas si vyskúšal vozidlo Extreme E!

„V niektorých krajinách považujú Formulu E za druhú najvyššiu kategóriu po F1, v iných krajinách to tak ešte nie je. V Ázii je Formula E veľmi populárna a v Európe sa čoraz viac presadzuje,“ dopĺňa skúsený pretekár. Frijns upozornil aj na PR stránku veci, pretože ak chce byť konštruktér považovaný za inovatívneho, musí byť podľa neho vo Formule E. O to isté sa snažia aj mestá. Dobrým príkladom je holandský Eindhoven, ktorý chce hostiť preteky.

Podľa rodáka z Maastrichtu Formula E neustále pracuje na zlepšení a je už len málo vecí, ktoré by mohli byť z hľadiska formátu lepšie. Jedna by sa však možno našla. „Tréningy, kvalifikáciu a preteky máme v jeden deň. Viackrát som sa pýtal, prečo neodjazdíme prvý tréning o deň skôr? V sobotu by sme mali vždy len jeden tréning, kvalifikáciu a preteky.“

Frijns by vo svojom modeli videl výhodu v tom, že ak by nastal nejaký technický problém s autom, tím by mal čas na jeho riešenie. Holanďan bude v novej sezóne tímovým kolegom nováčika Nicka Cassidyho.

Robin Frijns
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *