Frijns po bláznivej kvalifikácii s prvou pole position vo Formule E, Mercedes a Venturi neštartovali! (Video)

Robin Frijns
foto: Formula E

Druhú kvalifikáciu novej sezóny vyhral Robin Frijns, ktorý okrem iného využil bláznivé podmienky, ktoré vznikli po poslednom meranom tréningu.

Holanďan v službách Virginu o tri desatiny sekundy prekonal Sérgia Setteho Câmaru vo vozidle Dragon. Tretí skončil Sam Bird z Jaguaru. Do Super Pole sa dostali ďalšie tri veľmi prekvapivé mená. V prvom rade je to dvojica Oliver TurveyTom Blomqvist. Piloti vlani beznádejne posledného tímu NIO 333, ktorý včera získal prvé body po viac ako roku a pol, odštartujú zo štvrtého a piateho miesta. V Super Pole bol po chybe najpomalší druhý pilot Dragonu Nico Müller.

Tesne za Super Pole zostal niekdajší dvojnásobný šampión Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH. Jeho kolega a obhajca titulu António Félix da Costa obsadil desiate miesto. Za Vergnom skončil ďalší bývalý šampión Sébastien Buemi na Nissane a deviate miesto obsadil Alex Lynn na Mahindre. Brit však po včerajšej nehode s Birdom klesne na štarte o tri miesta.

Nedarilo sa Maximilianovi Güntherovi, ktorý z poslednej skupiny dosiahol len dvanásty najlepší čas. Spokojný nemohol byť ani Oliver Rowland na Nissane, ktorý skončil za ním. Sklamaný boli aj Lucas di GrassiPascal Wehrlein, ktorý sa nachádzajú uprostred druhej desiatky.

(Ne)uveriteľná chyba

Už prvá skupina priniesla veľké premiešanie kariet, pretože po Rowlandovom zahrievacom kole nestihli začať svoje ostré kolo Mitch Evans a René Rast. Mnohí sa pýtajú, ako je možné, že profesionálne tímy a piloti urobia takúto chybu. Musíme však brať do úvahy, že inžinieri počítajú s veľmi malými hodnotami. Rowland bol na čele balíka a šiel pomalšie, ako to potrebovali súperi za ním.

V druhej skupine šokoval svojich súperov Turvey z NIO 333, ktorý zajazdil priebežný najrýchlejší čas. Pozitívny šok zo strany vlani beznádejne posledného tímu zvýraznil  Blomqvist, ktorý dosiahol v skupinovej časti druhý najlepší čas. Pozíciu poslednej kvalifikačnej skupiny využili aj Sette Câmara a Müller. Do Super Pole tak postúpili obe autá stajní NIO a DRAGON.

Mercedes a Venturi nemohli nastúpiť

Druhá kvalifikácia sezóny priniesla bláznivý priebeh a zákaz štartu pre Mercedes a Venturi. Ten vstúpil do platnosti po nehode Edoarda Mortaru v dnešnom tréningu.

Pilot Venturi po skončení tréningu nedokázal ubrzdiť svoj monopost a bez brzdenia narazil do bariér. Následne bol prevezený do nemocnice, kde sa podrobil vyšetreniam. V čase kvalifikácie bol pri vedomí, cítil všetky končatiny a bol relatívne v poriadku. Vedenie pretekov však kvôli bezpečnosti zakázalo Mercedesu a Venturi vstúpiť do kvalifikácie. Jestvuje totiž pádne podozrenie, že za Mortarovou nehodou sa skrýva problém s pohonnými jednotkami Mercedes.

Záver dnešného tréningu poznačila vážna nehoda Mortaru, pilot Venturi smeroval do nemocnice (Video)

 

 

Na kvalifikácii sa tak nezúčastnil včerajší víťaz Nyck de Vries, druhý Mortara, ani Stoffel Vandoorne z Mercedesu, respektíve Mortarov kolega, nováčik Norman Nato. K tomu je potrebné pripočítať Andrého Lotterera, ktorý havaroval v dnešnom tréningu. Kvalifikácia tak prebehla bez účasti piatich pilotov.

Preteky štartujú o 18:00.

Výsledky kvalifikácie

#

pilot

tím

čas

1.SP

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

1:07,889

2.SP

Sérgio Sette Câmara

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+0,289

3.SP

Sam Bird

Jaguar Racing

+0,516

4.SP

Oliver Turvey

NIO 333

+0,550

5.SP

Tom Blomqvist

NIO 333

+0,843

6.SP

Nico Müller

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+1,171

7.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

1:08,471

8.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+0,073

9.

Alex Lynn*

Mahindra Racing

+0,161

10.

António Félix da Costa

DS TECHEETAH

+0,178

11.

Nick Cassidy

Envision Virgin Racing

+0,262

12.

Maximilian Günther

BMW i Andretti Motorsport

+0,326

13.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+0,327

14.

Alexander Sims

Mahindra Racing

+0,405

15.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,499

16.

Pascal Wehrlein

TAG Heuer Porsche

+1,130

17.

Jake Dennis

BMW i Andretti Motorsport

+2,723

18.

Mitch Evans

Jaguar Racing

+5,397

19.

René Rast

Audi Sport Abt Schaeffler

+5,483

20.

Nyck de Vries

Mercedes-Benz EQ

neštartoval

21.

Edoardo Mortara

ROKiT Venturi Racing

neštartoval

22.

Stoffel Vandoorne

Mercedes-Benz EQ

neštartoval

23.

Norman Nato

ROKiT Venturi Racing

neštartoval

24.

André Lotterer

TAG Heuer Porsche

neštartoval

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *