Gen3 nebude mať pohon štyroch kolies, Agag: Pre pretekárov by to bolo priľahké

Alejandro Agag
foto: Formula E

Zakladateľ a predseda šampionátu Alejandro Agag prezradil, aké má plány pre vozidlá tretej generácie, ktoré uvidíme v akcii od deviatej sezóny. Španiel tak spravil ešte minulý týždeň prostredníctvom webcastu spoločnosti ABB.

Nové autá by mali byť ľahšie, rýchlejšie a mali by disponovať lepšou regeneráciou energie. Obavy, ktoré hovorili o posune nástupu vozidiel Gen3 na desiatu sezónu, sa zrejme nepotvrdia. Agag totiž potvrdil, že plány hovoria o deviatej edícii, ktorá odštartuje buď koncom kalendárneho roka 2022, alebo začiatkom roku 2023.

„Vozidlu tretej generácie sme spoločne s Medzinárodnou automobilovou federáciou, tímami a konštruktérmi venovali veľa času. Celkovým cieľom je zvýšenie výkonu áut a zavedenie najnovších technológií. Diskutovali sme s tímami o možnom odklade ich nástupu, ale nakoniec príde Gen3 v deviatej sezóne,“ povedal Agag.

ABB bude dodávať technológiu a infraštruktúru pre rýchlonabíjanie vozidiel Gen3

Španiel sa vyjadril aj k plánovaným vylepšeniam nových vozidiel. „Budú ľahšie, naším cieľom je, aby boli o sto kilogramov ľahšie ako dnešné autá. Budú disponovať veľkou energiou, napriek tomu, že budú ľahšie, zvýšime ich výkon. Budú mať prednú pohonnú jednotku na zvýšenie regenerácie, čo zlepší kapacitu regenerovania a to veľmi podstatným spôsobom.“

Napriek spomínanej pohonnej jednotky v prednej časti auta sa nedočkáme vozidiel s pohonom všetkých štyroch kolies. „Sme proti tejto myšlienke, pretože si myslím, že je to pre jazdcov priľahké. Ja im to nechcem uľahčovať. Páči sa mi, keď vidím kĺzanie áut a náročné predbiehanie. S trakciou všetkých štyroch kolies je to ako na koľajniciach. Aj keď budeme mať pohonnú jednotku vpredu i vzadu, využijeme ju iba na opätovné získanie energie a nie na pohon a trakciu.“

Formula E bude od budúceho ročníka disponovať štatútom majstrovstiev sveta a zakladateľ šampionátu potvrdil, že do kreovania podoby nového auta má čo povedať aj prezident FIA, Jean Todt. „Myslím si, že to bude veľkolepé. Momentálne pracujeme na návrhu a to je stránka, ktorú prezident FIA Jean Todt vníma veľmi osobne,“ dodal Agag.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *