Hamilton pred štartom Extreme E: Vždy som chcel mať vlastný tím

Lewis Hamilton
foto: Daimler

Jednou z najvýraznejších postáv premiérovej sezóny Extreme E bude bez pochýb šesťnásobný majster sveta F1 Lewis Hamilton. Brit postaví na štart šampionátu elektrických SUV vlastný tím X44.

Počas tohtotýždňovej prezentácie noviniek Hamilton prostredníctvo videohovoru prezradil, prečo sa rozhodol pre vstup do tohto atraktívneho projektu. „Vždy som chcel mať vlastný tím, len som nevedel, kedy by sa tak mohlo stať. Keď som počul o tomto projekte, hneď som po ňom skočil práve kvôli tomu, čo táto séria znamená a o čo jej pôjde. Bude poriadne silná.“

„Každý z nás môže mať pozitívny vplyv už po prijatí malých zmien a práve preto je Extreme E veľmi dôležitý projekt. Ľudia budú takto neustále hovoriť o problémoch planéty a budú nás inšpirovať, aby sme konali. Práve to je na Extreme E skvelé. Nie je to len o návšteve úžasných miest, budeme sa snažiť o zmenu,“ pokračuje aktuálny pilot Mercedesu v F1.

X44 – lakovanie
foto: Extreme E

Počas nedávnej prezentácie sme spoznali aj všetky lakovania vozidiel. Tím X44 predstavil auto s výrazným zastúpením purpurovej farby. „Toto je len prvý pokus a som si istý, že sa bude meniť. Prirodzene využívam purpurovú farbu, ktorá bola vždy mojou obľúbenou. Pochádza z prilby, ktorú som používal.“

„V skutočnosti je to môj tím. Je veľmi zvláštne to takto vysloviť, pretože som v pretekoch od mojich ôsmich rokov, takže viac ako dvadsať rokov. Vtedy som o vlastnom tíme mohol iba snívať,“ pokračuje Hamilton, ktorý privítal aj spoluprácu šampionátu so spoločnosťou AFC Energy. Tá prináša technológiu, ktorá na nabíjanie elektromobilov využije vodíkové články.

„Skvelé na tejto veci je nová technológia, ktorá bude tlačiť na ďalší vývoj. Takto budú elektromobily nabíjané pri nulových emisiách, čo je absolútne neuveriteľné. Dúfajme, že to naštartuje želaný efekt a že ostatný priemysel, aj ten motoristický, začne ísť týmto smerom,“ povedal britský vzor mnohých fanúšikov a pilotov.

Hamilton je okrem pretekárskych aktivít známym zástancom práv menšín a rovnoprávnosti na viacerých úrovniach. V tomto smere sa zhoduje s predstavami Extreme E, pretože tento šampionát prinesie do motošportu viac žien. Každý z tímov musí totiž na štart postaviť dvojčlennú posádku zloženú zo ženy a muža.

Hamilton čelí po vstupe do Extreme E obvineniam z pokrytectva: V osobnom živote robím množstvo zmien!

„Prirodzene, sme stále ešte iba v počiatočnej fáze a v zákulisí na nás čaká nesmierne veľa úloh. Poskytnutie príležitostí pre ľudí z rôznorodejšieho prostredia je pre nás prirodzenou prioritou a hľadáme spôsoby, ako to spraviť čo najlepšie. Myslím si však, že pre motošportový priemysel nejestvuje rýchle riešenie. Chce to čas, je to proces,“ pokračuje legenda F1.

„Avšak, naozaj si myslím, že pre nás je to príležitosť na položenie základov. Okrem niektorých iných vecí, ktoré robím, sa pokúšam bojovať proti terajším bariéram. Je to množstvo práce, ktoré je potrebné vynaložiť na vytvorenie príležitostí pre ľudí, ktorí by svojim príchodom mohli zaznamenať pozitívny vplyv,“ dodáva rekordér v počte víťazstiev v F1.

Zatiaľ nepoznáme ani jedno meno z dvojčlennej posádky tímu X44. „V motošporte som viac ako dvadsať rokov a počas tej doby som videl asi iba dve alebo tri pretekárky. Keď hovorím o diverzite a inklúzii, vnímam to ako kľúčový problém priemyslu. Páči sa mi, že nám Extreme E povoľuje účasť dvoch jazdcov, muža a ženy. To bude pre náš malý tím kľúčovou oblasťou, na ktorú sa sústredíme,“ doplnil Hamilton.

Súboje medzi Hamiltonom a Rosbergom budú pokračovať v Extreme E! (Video)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *