VIDEO: Hongkong v nedeľu privíta jubilejné 50. preteky Formuly E

foto: Audi AG

Počas víkendu zažije Formula E slávnostnú chvíľu, pretože Hongkong bude hostiť jubilejné 50. preteky elektrického kolotoča. Pôjde o v poradí piatu zastávku v sezóne 2018/2019. V tomto článku nájdete všetko, čo pred nedeľou potrebujete vedieť.

Okruh

Trať v Hongkongu s dĺžkou 1,86 km je, ako všetky mestské trate, mimoriadne náročná z pohľadu jazdeckého umenia. Obsahuje desať zákrut, z toho dve úzke vlásenky a hlavnú rovinku dlhú 555 metrov. Práve tá by mala byť kľúčovým miestom na predbiehanie. Okruh, na ktorom sa jazdí v smere hodinových ručičiek, navrhol Rodrigo Nunes. Okrem spomínanej rovinky čaká na jazdcov technická pasáž, ktorá zahŕňa rôzne zákruty, vrátane šikany. Najrýchlejšiu časť trate tvorí úsek od deviatej po druhú zákrutu, ktorý sa vyznačuje zaujímavou ľavotočivou desiatou zákrutou.

Zaujímavosťou je, že kvôli vysokým mrakodrapom v blízkom okolí mali tímy v predošlých Hongkong E-Prix problémy s rádiovou komunikáciou. Niečo podobné môžeme očakávať aj teraz. Piloti tak možno budú musieť sami kalkulovať a kontrolovať stav energie.

Virtually Live Lap: 2019 HKT Hong Kong E-Prix

Your first look at the track for the 2019 HKT #HKEPrix! 🏎

Uverejnil používateľ ABB Formula E Štvrtok 7. marca 2019

 

Útočný režim

Aktivačná zóna útočného režimu sa bude nachádzať na vnútornej strane šiestej zákruty, ktorá je vlásenkou. Pilot Virginu Sam Bird si myslí, že piloti pri prejazde zónou neprídu o pozíciu tak ľahko ako inde. Pre e-racing365 povedal: „Malo by byť jednoduché udržať si pozíciu, aj keď bude váš súper hneď za vami. V Hongkongu vidíme vždy zaujímavé preteky, pretože trať je úzka a krátka.“

Aktuálne poradie

Aktuálnym lídrom medzi pilotmi je Jerome d´Ambrosio na Mahindre, ktorému sa v Hongkongu darilo v roku 2016. Vtedy obsadil vo farbách tímu DRAGON siedme miesto. Tesne za ním je momentálne druhý António Félix da Costa zo stajne BMW, ktorý v rovnakom roku ako d´Ambrosio skončil s monopostom Andretti na piatom stupienku. Na tretej pozícii je Sam Bird na Virgine, ktorý vlani zvíťazil v prvých z dvojice pretekov. Medzi tímami sa zatiaľ najviac darí Mahindre pred Virginom a BMW. Pozrite si kompletné poradie tímov a jazdcov.

Jerome d´Ambrosio
foto: © FIA Formula E

 

Rekordy a série

V tejto sezóne bodovali vo všetkých štyroch podujatiach len traja piloti: Jerome d´Ambrosio, Mitch EvansDaniel Abt. Súčasťou aktuálneho štartového poľa je výnimočná pätica, ktorá odjazdila všetkých 49 pretekov Formuly E. Ponúkame vám ich mená aj s celkovým počtom získaných bodov: Lucas di Grassi (645), Sam Bird (501), Daniel Abt (309), Jerome d´Ambrosio (289) a Nelson Piquet ml. (237). Spomedzi tímov bodovali vo všetkých štyroch podujatiach aktuálnej sezóny len Mahindra, BMW, AudiJaguar.

Audi by sa mohlo stať prvým tímom vo Formule E, ktorý získa tisíci bod. Momentálne ich má na konte 954. Na dosiahnutie tejto méty by nemecká stajňa potrebovala dvojité víťazstvo a prvé miesto na štarte.

Traťový rekord patrí Sébastienovi Buemimu, ktorý vlani počas tréningu pred druhými pretekmi dosiahol čas 1:02,002 s. Dá sa očakávať, že tento výsledok bude vďaka rýchlejším vozidlám druhej generácie výrazne prekonaný.

Sébastien Buemi
foto: Nissan
Traja doterajší víťazi

Formula E sa vracia do Hongkongu tretíkrát. V predošlých troch podujatiach (vlani to bola dvojitá E-Prix) sa z víťazstva zakaždým radoval niekto iný. Historicky prvé hongkonské preteky vyhral Sébastien Buemi na Renaulte, vlani sa z víťazstva tešili Sam Bird na Virgine a o deň neskôr Felix Rosenqvist vo farbách Mahindry. Z hľadiska pódiových umiestnení je najúspešnejší bývalý pilot série Nick Heidfeld, ktorý skončil rovnako v službách Mahindry dvakrát na treťom mieste. Okrem neho sa ani jeden z jazdcov na pódium nedostal viac než raz.

Fanúšikovia si cez víkend nepospia

Piate podujatie aktuálnej sezóny otestuje vernosť európskych fanúšikov, pretože samotné preteky sa začínajú o príjemnej deviatej hodine ráno, lenže prvý meraný tréning je na programe už polhodinu po polnoci zo soboty na nedeľu. Druhý tréning uvidíme presne od tretej hodiny a kvalifikácia sa začína pätnásť minút pred piatou.

Harmonogram Hongkong E-Prix

čas

podujatie

0:30 – 1:15

prvý meraný tréning

3:00 – 3:30

druhý meraný tréning

4:45 – 5:21

kvalifikácia

5:30 – 5:50

Super Pole

9:03 – 9:50

Hongkong E-Prix