Hongkong: Víťazom úvodnej kvalifikácie sezóny sa stal cúvajúci Vergne na Techeetah

Jean-Éric Vergne
© FIA Formula E

Víťazom prvej kvalifikácie novej sezóny v Hongkongu sa stal pilot stajne Techeetah Jean-Éric Vergne, ktorý preťal cieľovú čiaru prakticky cúvaním. Francúz nezvládol poslednú zákrutu trate a časomiera pri jeho mene zastala po nezvyčajnom finiši, počas ktorého sa do cieľa dostala najprv zadná a následne predná časť monopostu. Aj to mu však stačilo na tesnú pole position.

Len o 27 tisícin sekundy za ním zaostal Sam Bird na vozidle DS Virgin, ktorý sa nevyhol malej chybe v druhej vlásenke. Z tretieho miesta vyštartuje do pretekov Nick Heidfeld na Mahindre a hneď vedľa neho sa na štart postaví Daniel Abt zo stajne Audi. Z tímového hľadiska je najúspešnejším tímom kvalifikácie Mahindra, pretože Felix Rosenqvist skončil piaty a o lepší výsledok ho pripravilo prebrzdenie v prvej vlásenke. Úradujúci šampión Lucas di Grassi sa len tesne nedostal do záverečného rosztrelu Super Pole a odštartuje ako šiesty. Sébastien Buemi na Renaulte sa po opatrnej jazde ocitol na deviatom štartovom mieste.

Pozrite si netradičný finiš Vergna

V kvalifikácii nebola núdza o dramatické situácie. Už v prvej časti sa o bariéry oprel nováčik Edoardo Mortara na Venturi, ktorý napokon vyštartuje z osemnástej pozície.

Smolu mal opäť Nicolas Prost na Renaulte, ktorý v rámci záverečnej kvalifikačnej skupiny narazil do bariéry, strhol som sebou reklamný pás Michelinu a ťahal ho za sebou niekoľko metrov. Na trati bol v tom čase aj Jerome d´Ambrosio, ktorému sa reklamný predmet zavadil do monopostu a tak nasledovali červené vlajky. Francúz napokon obsadil až sedemnáste miesto, d´Ambrosio skončil tesne za prvou desiatkou na jedenástej pozícii.

Na komunikačný šum medzi jazdcom a tímom doplatil víťaz druhého meraného tréningu Mitch Evans na vozidle Jaguar, ktorý neabsolvoval rýchle kolo s plným výkonom 200 kW a skončil na predposlednom devätnástom mieste.

Poradie jazdcov na štarte sobotných pretekov v Hongkongu

#

pilot

tím

strata

1. SP

Jean-Éric Vergne

Techeetah

1:03,568

2. SP

Sam Bird

DS Virgin

0,027

3. SP

Nick Heidfeld

Mahindra

0,029

4. SP

Daniel Abt

Audi

0,156

5. SP

Felix Rosenqsvist

Mahindra

1,150

6.

Lucas di Grassi

Audi

7.

Oliver Turvey

NIO

0,108

8.

António Félix da Costa

Andretti

0,141

9.

Sébastien Buemi

Renault

0,193

10.

Nelson Piquet ml.

Jaguar

0,220

11.

Jerome d´Ambrosio

Dragon

0,632

12.

André Lotterer

Techeetah

0,650

13.

Kamui Kobajaši

Andretti

1,033

14.

Maro Engel

Venturi

1,134

15.

Luca Filippi

NIO

1,677

16.

Alex Lynn

DS Virgin

1,771

17.

Nicolas Prost

Renault

3,972

18.

Edoardo Mortara

Venturi

8,957

19.

Mitch Evans

Jaguar

15,843

20.

Neel Jani *

Dragon

trest

* – nováčik Neel Jani sa pôvodne kvalifikoval na sedemnástej pozícii, po výmene batérie a treste v podobe straty desiatich miest na štarte ho uvidíme na poslednej priečke.

Preteky štartujú o 8:00 nášho času. Sledovať ich môžete aj na českej verzii Eurosportu.

Najzaujímavejšie momenty sobotnej kvalifikácie