Hviezda Formuly E Felix Rosenqvist príde v máji na Slovensko!

foto: © FIA Formula E

Tohtoročný 45. ročník Rallye Tatry privíta ďalšie zvučné meno svetového motoršportu. Po minuloročnej účasti legendy rely a majstra sveta Stiga Blomqvista zo Švédska zavíta na Slovensko jeho krajan a aktuálne pilot Mahindry vo Formule E Felix Rosenqvist. Jeho účasť v Poprade bola oficiálne oznámená dnes na tlačovej konferencii v Prahe.

„Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo dotiahnuť do úspešného konca rokovania ohľadom účasti nastupujúcej hviezdy svetového motoršportu Felixa Rosenqvista na tatranskej rely. Veľké poďakovanie patrí našim reklamným partnerom, ktorí nám výrazne pomohli pri zabezpečení jeho účasti na Slovensku. Felix pôjde v Tatrách ako predjazdec štartového poľa, objaví sa na večernom mestskom okruhu v Poprade a na vybraných rýchlostných skúškach. Fanúšikovia sa môžu tešiť na jeho účasť na autogramiáde a zúčastní sa aj na tlačovej konferencii pre zástupcov médií,“ povedal Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ Rallye Tatry.

foto: © FIA Formula E

Felix Rosenqvist sa narodil 7. novembra 1991 vo Värnamo a v súčasnosti úspešne absolvuje druhú sezónu vo Formule E vo farbách tímu Mahindra Racing. Pôsobí aj v najväčšom japonskom okruhovom seriáli Super GT v tíme LeMans. Dvadsaťšesťročný Švéd je európskym šampiónom vo Formule 3 z roku 2015, dvojnásobný víťaz Formuly 3 v kategórii Masters, víťaz Veľkej ceny v Macau či trojnásobný šampión Formuly Renault v Ázii a Európe. Úspešne pretekal aj v nemeckom okruhovom šampionáte DTM alebo so športovými vozidlami IMSA v Spojených štátoch.

Rosenqvist debutoval vo Formule E v októbri 2016. Hneď pri premiére dosiahol najrýchlejšie kolo pretekov v Hongkongu a na ďalších pretekoch vybojoval pódium. V júni 2017 slávil prvé veľké víťazstvo vo Formule E vo farbách tímu Mahindra Racing v Berlíne. V uplynulej sezóne obsadil konečné tretie miesto a stal sa najlepším nováčikom. Aktuálne je po piatich odjazdených pretekoch súčasnej edície na druhom mieste, keď vyhral preteky v Hongkongu a v Marakéši. Sympatický Švéd stráca na vedúceho Francúza Jeana-Érica Vergna v boji o titul iba dvanásť bodov.

foto: © FIA Formula E

GREEN RALLYE TATRY

Medzi aktuálne trendy vo svete automobilizmu patrí v posledných rokoch skúmanie možností alternatívnych pohonov, ktoré by mohli v budúcnosti nahradiť spaľovacie motory. Usporiadatelia tatranskej rely z AOS Klub Poprad držia s týmto prúdom krok a rozhodli sa v rámci klasickej rely usporiadať 1. ročník Green Rallye Tatry.

„Nepôjde o klasickú rely, ale o jazdu pravidelnosti, pri ktorej posádky absolvujú niektoré z klasických rýchlostných skúšok Rallye Tatry. Okorenená bude o špeciálne úlohy ako napríklad jazdu zručnosti a takisto o spoločensko-kultúrne vyžitie v nádhernom tatranskom regióne pod slovenskými veľhorami spojené s príjemnými gastronomickými zážitkami a relaxáciou vo welness,“ spresnil Hanzeli.

Jazda pravidelnosti v rámci Green Rallye Tatry, ktorá sa ide v rovnakom termíne ako klasická rely (25. – 26. mája 2018), je určená výhradne pre posádky s vozidlami, ktoré majú platnú registráciu pre prevádzku na verejných komunikáciách. Ide o plne elektricky poháňané vozidlá a hybridné autá s kombinovaným spaľovacím a elektrickým pohonom. Popradskí usporiadatelia počítajú s účasťou približne 20 vozidiel. Pre divákov to bude jedinečná príležitosť vidieť na slovenských cestách v akcii techniku, s ktorou sa ako bežní užívatelia stretnú v blízkej budúcnosti čoraz častejšie.