Inšpiruje sa Formula E systémom penalizácií z MotoGP?

Sam Bird
foto: Formula E

Formula E by mohla čoskoro zaviesť nový systém penalizácií, ktorý by mal byť inšpirovaný šampionátom MotoGP. Informuje o tom e-racing365.

Niektoré tímy a organizátori sa v posledných mesiacoch venovali otázke nového systému trestov. Inšpiráciu by mohol priniesť práve spomínaný šampionát motocyklov. Potrestaní pretekári v MotoGP musia využiť špeciálny úsek trate, ktorý im prináša zhruba dvojsekundovú stratu. Ide o vopred navrhnutý alternatívny prejazd, ktorý musia motocyklisti absolvovať najneskôr do troch kôl po udelení trestu.

Rokovania medzi tímami a organizátormi mali prebehnúť počas oficiálnych predsezónnych testov vo Valencii. Podľa zákulisných šumov väčšina tímov takúto alternatívu odmietla. Dôvodom môže byť fakt, že niektoré mestské trate neponúkajú dostatok priestoru na vytvorenie dlhšej verzie istého úseku.

Tímy navrhli, aby bola aktuálna novinka, ktorou je hromadné odoberanie energie počas FCY alebo za safety carom, využitá aj ako trest v prípade porušenia pravidiel. O takejto možnosti sa dá uvažovať v súvislosti so sezónou 2020/2021.

Elektrický šampionát momentálne rieši aj otázku podoby auta tretej generácie, ktoré by mohlo prinavrátiť zastávky v boxoch. Tie sme videli v prvých štyroch sezónach, počas ktorý pretekári v polovici E-Prix presadli do druhého auta. Po príchode vozidiel Gen2 zastávky v boxoch nevidíme.

Formula E chce autá tretej generácie nabíjať priamo počas pretekov