Jaguar: Evans bodoval vo všetkých doterajších pretekoch sezóny, Piquet opäť vypadol

Mitch Evans
foto: © FIA Formula E

Mitch Evans z tímu Jaguar pokračuje v obdivuhodnej sérii, keď bodoval v šiestich pretekoch po sebe. Britská stajňa tento rok nezažíva príliš mnoho svetlých momentov, ale výkony novozélandského pretekára ju ako tak držia nad vodou.

V San-ja skončil Evans na deviatom mieste a okrem Daniela Abta z Audi je jediným pilotom, ktorý bodoval vo všetkých doterajších pretekoch sezóny. V kvalifikácii obsadil až dvadsiate miesto, ale v pretekoch dosiahol po víťazovi Jeanovi-Éricovi Vergnovi druhé najrýchlejšie kolo, čo potvrdzuje, že vozidlo Jaguar má potenciál na lepšie výsledky. „V kvalifikácii som v porovnaní s tréningami stratil. Nič sme nezmenili, takže je to trochu záhada. Neviem, čo sa stalo. Je to frustrujúce. V tréningoch som bol s autom spokojný, ale v kvalifikácii sa mi zdalo, že sedím v úplne inom vozidle.“

„Nikdy nechcete štartovať zozadu. V pretekoch potom máte naozaj veľmi veľa práce. V jednej chvíli som mal v zornom poli nalepenú reklamu zo steny a nič som nevidel. Keď štartujete posledný, tak musíte dúfať, že sa niečo udeje. My sme skončili na bodoch. Chceli by sme viac. V šampionáte tak trochu strácame pôdu pod nohami, ale tímu stále plne dôverujem a snáď budeme čoskoro vpredu,“ dodal jedenásty muž priebežného poradia.

Formula E medzičasom začala s vyšetrovaním poškodených reklamných plôch pozdĺž trate, ktoré jazdcom robili problémy už v Hongkongu. Tam to zapríčinil výdatný dážď. Tentoraz v San-ja išlo o kombináciu vysokej vlhkosti a občasných kontaktov áut.

Návrat k pretekom v San-ja:

VIDEO: Premiérové preteky v San-ja vyhral pre domáci tím obhajca titulu Vergne

Nelson Piquet ml.
foto: © FIA Formula E

Katastrofa Nelsona Piqueta ml. pokračovala aj v Číne. V kvalifikácii skončil posledný. Po dobrom štarte jeho preteky ukončil náraz do steny. Brazílčan tak zostáva na priebežnom dvadsiatom mieste a mnohí sa pýtajú, dokedy s ním bude mať vedenie tímu trpezlivosť. V zákulisí sa hovorí o Alexovi Lynnovi, ktorý má za sebou viac ako jednu sezónu v elektrickom kolotoči. Uvidíme, či tieto náznaky vyústia ku konkrétnym krokom.

„V tejto chvíli nám niečo chýba a keď sa to snažíte dohnať prehnanou jazdou, tak sa šance na to, že spravíte chybu, zvyšujú. Samozrejme, štarty zozadu nám nepomáhajú. Je tu len jedna možná stratégia. Musíme byť agresívni. Plne preberám zodpovednosť za môj náraz do steny. Snažil som sa, nemal som čo stratiť a chcel som získať pozície. Tím pracuje veľmi tvrdo, ale potrebujeme na tom robiť ešte viac a pokračovať v progrese. Kvalifikácie musia byť z našej strany lepšie,“ dodal premiérový šampión Formuly E.

Jaguar v celkovej klasifikácii klesá a momentálne je na ôsmom mieste. „S autom sme od Hongkongu spravili niekoľko krokov vpred, ale ako vravíme od začiatku sezóny, potrebujeme lepšiu kvalifikáciu. V tréningoch sme boli rýchli, ale nezopakovali sme to v kvalifikácii. Musíme to preskúmať a zistiť, ako odomknúť náš kvalifikačný potenciál. Mitchovi patrilo ešte v predposlednom kole najrýchlejšie kolo pretekov, napokon bol z toho iba druhý čas so stratou jednej desatiny sekundy. To dokazuje, že máme rýchle auto a som presvedčený, že pri štarte z dobrej pozície môžeme dosiahnuť pódium. Nesmieme dopustiť, aby nás ovládla frustrácia, musíme to premeniť na pozitívnu motiváciu,“ povedal šéf stajne James Barclay.