Jaguar sa pri vstupe do Formuly E obával, že to nestihne

foto: Formula E

Jaguar vstúpil do Formuly E v roku 2016, prípravy na príchod do elektrického kolotoča sa začali omnoho skôr. Nebol to však jednoduchý proces.

Cesta Jaguaru sa začala v priebehu roku 2015, keď sa so šampionátom rozlúčil tím niekdajšieho jazdca F1, Jarna Trulliho. Práve po tejto udalosti sa uvoľnilo miesto pre jeho nástupcu, ktorým sa stala britská značka. Pôvodne to vyzeralo všelijako, pretože času na prípravy nebolo mnoho. Reálne hrozilo, že to Jaguar nestihne a že si bude musieť počkať až do roku 2018 a nástupu vozidiel druhej generácie.

Napokon to všetko klaplo a Jaguar obsadil vo svojej premiérovej sezóne desiate miesto. Ako v podcaste britského konštruktéra povedal šéf tímu James Barclay, prípravy boli stresujúce. „Potrebovali sme miestenku do šampionátu. Nebolo to však také jednoduché, pretože voľné miesta neboli k dispozícii a my sme si museli počkať na našu príležitosť. Začali sme sa báť, že dostaneme šancu až od piatej sezóny, kde mala Formula E prejsť od desiatich k jedenástim tímom. Keď sa to napokon podarilo, tak to bola skutočne úľava.“

V hre bola aj možnosť nasadenia netovárenského tímu v prvej sezóne, niečo na štýl Mercedesu, ktorý v tejto sezóne využíva vlaňajšie údaje stajne HWA. Napokon sa to nestalo. „Prebiehali isté rozhovory, keďže sme na prípravu na našu prvú sezónu mali naozaj málo času. Je na mieste povedať, že sme do Formuly E nechceli vstupovať s iným tímom. Od začiatku sme to chceli byť my, ale vedeli sme, že sa budeme učiť za pochodu na verejnosti. Akceptovali sme to.“

Jaguar je po piatich pretekoch prerušenej sezóny na treťom mieste priebežného poradia. Na konte má jedno víťazstvo, ktoré si v Mexiku vybojoval Mitch Evans.

James Barclay a Mitch Evans
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *