Jaguar siahal na dvojité víťazstvo: Bola to neakceptovateľná chyba, priznáva Evans (Video)

Sam Bird a Mitch Evans na štarte v New Yorku
foto: Formula E

Včerajšie preteky Formuly E mohli priniesť Jaguaru prvé dvojité víťazstvo, ktoré bolo ešte zopár kôl pred koncom vysoko pravdepodobné.

Sam Bird jazdil od začiatku na čele a svoje ťaženie korunoval jedenástym triumfom vo Formule E. Za chrbtom mal svojho tímového kolegu Mitcha Evansa, ktorý odolával postupne čoraz tvrdším útokom Nicka Cassidyho z Virginu. Keď sa už zdalo, že to Evans ustojí, prišla chyba, ktorá ho odsunula na nebodované trináste miesto.

Už po štarte v nájazde do prvej zákruty mal Novozélanďan problémy s dobrzdením, ktoré spôsobilo problémy s balansom pneumatík. Následná vibrácia však nebola hlavným faktorom, ktorý ovplyvnil jeho výkon. Podľa vlastných slov za to mohol čiastočne nedostatok najazdených kilometrov.

Čo sa vlastne stalo? Evans urobil v štvrtej a piatej zákrute chybu a ľavým zadným kolesom narazil do steny, čím si následne poškodil zavesenie kolesa. Poškodenie bolo viditeľné. Evans sa postupne začal prepadávať a z druhej priečky klesol až na trinástu. Pohľad na pomaly kotúľajúce sa auto do cieľa musel mrzieť aj nezaujatého diváka.

 

„Je to jednoducho neakceptovateľná chyby, ak mám byť úprimný,“ povedal Evans pre The Race. „Nemalo by sa mi to stávať, najmä nie tri kola pred koncom, keď sme na prvých dvoch pozíciách. Je veľmi náročné spracovať to, ale jedine, čo môžem povedať, je, že sa veľmi ospravedlňujem tímu. Je to na nič, ale pred touto chybou sa nemám kam schovať.“

Za touto chybou sa okrem jazdeckej chyby skrývali aj problémy s pneumatikami. Evans  ich počas bránenia sa pred Cassidym opotreboval viac ako chcel. „Pri druhom útočnom režime som trochu stratil pôdu pod nohami a potom som sa vrátil, ale proti Nickovi som musel využiť viac energie i životnosti pneumatík.“

„Začal som sa naozaj trápiť so zadnými gumami a potom som len mierne zišiel z ideálnej stopy v tretej zákrute. To stačilo na to, aby ma to posunulo do steny a bola to naozaj veľmi bolestivá chyba. Úprimne, je to neakceptovateľná chyba,“ pokračuje pilot Jaguaru.

Nový líder Bird zažil vzkriesenie a vyhral preteky v New Yorku, krutý koniec Evansa (Video)

Evans odmietol, že by za touto chybou bol nedostatok času stráveného na trati, keďže zo sobotných pretekov musel kvôli technickej poruche odstúpiť. „V porovnaní s ostatnými chlapcami som nemohol predvídať problém so zadnou pneumatikou. Určite to bol malý faktor z hľadiska nastavenia systémov a auta. Začal som meniť moje nastavenia, ale už bolo neskoro.“

Ak by sa bol udržal na druhom mieste, pravdepodobne by sa v priebežnom poradí vyšvihol za Birda na druhé alebo tretie miesto. Takto je však až ôsmy. „Prišiel som o devätnásť bodov, keďže by som mal aj najrýchlejšie kolo pretekov. Musíš to brať tak, ako to príde a ja neviem, aký bude môj ďalší výsledok.“

„Jediným požehnaním je, že som späť v druhej skupine. Snáď budeme aj v Londýne svedkami vývoja trate, ktorá ma posunie na čelo a snáď sa dokážem vykúpiť dobrými bodmi,“ dodal sklamaný Evans.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *