Jaguar vyhral v Ríme prvé preteky na medzinárodnej scéne po 28 rokoch!

foto: © FIA Formula E

Mitch Evans vo včerajších pretekoch v Ríme prepisoval históriu, keď vyhral prvé preteky pre tím Jaguar. Novozélanďan dosiahol svoje kariérne maximum. Doteraz bolo jeho najlepší výsledkom tretie miesto z vlaňajších pretekov v Hongkongu.

Rodák z Aucklandu je v očiach fanúšikov Jaguaru skutočným hrdinom, pretože včera získal pre britskú značku prvé víťazstvo na medzinárodnej motoršportovej scéne od roku 1991! Pred 28 rokmi sa to na Nürburgringu podarilo dvojici David Brabham a Derek Warwick v sérii World SportsCar Championship.

Návrat k pretekom v Ríme:

Mitch Evans vyhral v Ríme svoje prvé preteky Formuly E, prvé víťazstvo aj pre Jaguar! (Video)

 

Mitch Evans položil základ svojho úspechu už v kvalifikácii, ktorú zvládol výborne a na štarte sa postavil vedľa víťaza Andrého Lotterera z DS TECHEETAH. Preteky boli prerušené už po necelých troch minútach, keď došlo k hromadnej kolízii v sedemnástej a osemnástej zákrute. Riaditeľ pretekov aktivoval fázu červených vlajok, monoposty sa zoradili v boxovej uličke a mechanici začali pracovať na opravách poškodených častí. V druhej polovici E-Prix sa Evans vydareným a správne drzým manévrom dostal pred Lotterera a v cieli sa radoval zo svojho premiérového víťazstva.

Mitch Evans a André Lotterer
foto: © FIA Formula E

„Je to nádherný pocit. Boli to fantastické preteky. Prvé kolá boli veľmi zradné. Zdalo sa, že André a ja sme pohodlne vpredu, ale nebolo to jednoduché. Po červených vlajkách som chcel zostať za ním, keďže vieme, že tím DS TCHEETAH je v pretekoch silný. Povedal som si, že sa udržím za ním a uvidím, čo sa stane. Zrazu som zbadal úroveň energie, bolo to pre mňa prekvapujúce. Potreboval som sa k nemu priblížiť a zaútočiť. Samozrejme, bolo to na hrane, ale musel som to spraviť. Chcem sa poďakovať tímu za tvrdú prácu. Nie je to ľahké. V šampionáte sme od tretej sezóny. Veľmi sa teším, že som prvým víťazom vo farbách Jaguaru,“ povedal nadšený Evans, ktorý sa v priebežnom poradí posunul na štvrté miesto a reálne bojuje o titul. Na lídra Jeroma d´Ambrosia stráca len štyri body.

Návrat do Formuly E včera zažil Alex Lynn, ktorý len nedávno v tíme nahradil premiérového šampióna Nelsona Piqueta ml. V kvalifikácii skončil na solídnej deviatej priečke, lenže prišiel trest. Britský pilot prekročil maximálny povolený výkon a po penalizácii sa ocitol na predposlednom štartovom mieste. V cieli ho klasifikovali na solídnej dvanástej pozícii.

„Srdečná gratulácia Mitchovi a celej stajni. Boli to moje prvé preteky s týmto tímom a musím vysloviť pochvalu, pretože naše auto je rýchle. Dokazuje to nielen Mitchov výsledok, ale aj fakt, že som v pretekoch získal deväť miest. Zdá sa, že spoločne s Mitchom budeme môcť bojovať o vážne body. Je skvelé byť späť vo Formule E s týmto pretekárskym autom a týmto tímom. Atmosféra je úžasná a to ma povzbudzuje,“ povedal Lynn.

Alex Lynn
foto: © FIA Formula E
Nádherné víťazstvo pre Jaguar

Jaguar je v priebežnom hodnotení na ôsmom mieste, avšak vďaka slušnej bodovej porcii sa dostal na dostrel siedmeho Nissanu. „Vidieť farby Jaguaru na najvyššom pódiovom stupienku je fantastický moment a som veľmi hrdý na celý tím. Dlho sme vraveli, že máme dobré auto a dostatočnú rýchlosť. Bolo to len o tom, dať to všetko dohromady. Nebolo to jednoduché. Mitch odjazdil dve skvelé kvalifikačné kolá a v Super Pole dosiahol excelentný čas. Ukázali sme, že ak zvládneme kvalifikáciu, tak môžeme pomýšľať na dobrý výsledok,“ povedal šéf stajne James Barclay.

„Bol to takisto brilantný debut pre Alexa. Spravil presne to, čo sme od neho chceli. Nemali sme šťastie, keďže presiahol povolený výkonnostný limit, čo súviselo s poruchou, ale pravidlá sú pravidlá. Bezpochyby je veľkým prídavkom pre náš tím a tieto preteky odjazdil výborne,“ dodal britský šéf tímu na adresu svojho krajana, ktorý sa do elektrického kolotoča vrátil po vlaňajšej sezóne strávenej vo Virgine.

Mitch Evans
foto: © FIA Formula E

Jaguar čakal na víťaztvo veľmi dlho, včera sa dočkal a úplne zaslúžene. „Boli to naozaj tvrdé preteky. Mali sme však auto i potrebnú rýchlosť, aby sme to zvládli. Dosiahli sme prvé víťazstvo a to nám dodáva sebaistotu, že dokážeme opäť zvíťaziť. Vieme, že máme dobré auto, schopných jazdcov a ľudí na to, aby sa to podarilo. Je to len začiatok a veľmi dobrý štart. Dúfajme, že je to len jedno z mnohých ďalších víťazstiev pre Jaguar. Tento šampionát je fenomenálne tesný, takže úroveň našej spokojnosti je úžasná.“

Evans od začiatku svojho pôsobenia v stajni Jaguaru dokazuje svoj nespochybniteľný talent. „Na Mitcha som veľmi, veľmi hrdý, pretože na ňom je viditeľný úplne čistý talent a schopnosti. Stal sa nesmierne silným pilotom. Teraz, s víťazstvom na svojom konte bude ešte sebavedomejší. Má veľmi dobré predpoklady a bude len a len silnejším pretekárom,“ dodal nadšený Barclay.