Je Formula E zábavná alebo nie? Duval a Rast to vidia odlišne

Loic Duval
foto: Formula E

Niekdajší pilot Formuly E Loic Duval tvrdí, že piloti chvália Formulu E, pretože sú platení, aby v nej jazdili. Francúz to povedal pre Autosport.

Duval bol súčasťou šampionátu počas prvých troch ročníkov, keď jazdil za tím Dragon. Skúsený pretekár má na konte víťazstvo v 24-hodinových pretekoch a počas doterajšej kariéry jazdil v mnohých šampionátoch. Elektromobily v motošporte nevníma ako príliš atraktívne, najmä z pohľadu jazdca.

„Formula E sa mi nepáči, pretože autá nie sú rýchle,“ povedal. „Ale rád by som dodal, že sa mi páčia dejiská pretekov aj celý formát. Páčia sa mi preteky v mestách. Pár rokov som jazdil vo Formule E a dokázal som si zvyknúť na riadenie. Ako pilot si to neužívate tak, ako keď riadite iné autá s vyšším výkonom a priľnavosťou.“

„Ktorýkoľvek pilot dnes povie, že je skvelé jazdiť vo Formule E. Robí to preto, lebo je za to platený, takže, samozrejme, nemôže byť proti nej. Ale nemôže to byť také príjemné ako autá LMP, DTM či Super GT. To je isté. Aj v elektrickom aute môžete zažiť zábavu. Ak má celkový balík dostatok priľnavosti a výkonu. V takom prípade môžete zažiť skvelé chvíle,“ pokračuje Duval.

René Rast
Foto: Audi Communications Motorsport / Malte Christians

Inak vníma situáciu aktuálny pilot Audi René Rast, ktorý je okrem iného trojnásobným šampiónom DTM.  „Myslím si, že zábavné môže byť každé auto. Ak vás posadím do auta, aké má Formula E, bláznivo si to užijete. Ale, samozrejme, že ak jazdíte v prototype, ktorý má prítlak, výkon, tak Formula E predstavuje niečo iné.“

„Ale ak ide o samotné preteky, pneumatiky a spotrebu, tak je omnoho viac zameraná na stratégiu a samotného jazdca. Pilot má veľký vplyv na výsledok pretekov. Mňa osobne to veľmi baví, pretože rád analyzujem veci do detailov. Milujem to. Auto Formuly E je pomalšie, nemá zvuk. Ale to neznamená, že riadiť ho nie je zábava,“ uzavrel Nemec.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *