Je rozhodnuté, Formula E nebude mať letnú prestávku na štýl F1

Felipe Massa
foto: Formula E

Formula E sa v poslednom období zaoberala otázkou možnej letnej prestávky na štýl F1, z ktorej napokon nebude nič.

Ako informuje e-racing365, väčšina konštruktérov podporovala dvojtýždňové letné voľno, ktoré by vstúpilo do platnosti na budúci rok, lenže niektorí konštruktéri podľa všetkého využili právo veta. Formula E momentálne zažíva sezóny, ktoré štartujú v novembri, decembri a končia sa v júli. Potom nasleduje päťmesačná pauza. Pre porovnanie, v F1 trvá medzisezónna prestávka tri a pol mesiaca.

Po blížiacej sa sezóne príde zmena a terajšie autá druhej generácie prejdú vylepšeniami. To znamená, že tímy budú svoj hardvér vyvíjať a testovať počas leta 2020. Rozhodnutie o nezavedení letnej prestávky nahnevalo šéfku tímu Venturi Racing, Susie Wolffovú: „Je to sklamanie, pretože ja som bola tejto myšlienke naklonená. Formula 1 dokáže nájsť cestu, ako to dosiahnuť, ale Formula E nie. Úplne chápem obmedzenia veľkých konštruktérov, ktorí nemôžu svojim zamestnancom diktovať, kedy majú mať prázdniny. Stále si však myslím, že by sme na to mali zatlačiť.“

Sezóna 2020/2021 prinesie aktualizované vozidlá druhej generácie

Práve zamestnanci a spomínaný „diktát“ týkajúci sa prázdnin je zrejme Achillovou pätou celého problému. Formula E sa snaží udržať náklady na terajšej úrovni. Preto majú tímy obmedzený počet členov počas pretekárskych víkendov. Každá stajňa môže do garáže umiestniť dvadsať členov operačnej zložky, celkovo päť ľudí zastávajúcich manažérske a PR posty, celkovo troch jazdcov, štyroch členov zameraných na médiá, podporu pre jazdca a osem oficiálnych tímových VIP hostí.

„Je dôležité, aby sme sa uistili, že fungujeme s obmedzeným počtom, pretože je to súčasť kontroly nákladov. Vždy sme po boku ďalších tímov hlásali, že ju nemôžeme porušiť. Myslím si, že prestávka je krok správnym smerom, ale chápem, že pre niektorých konštruktérov je to náročné. Je to sklamanie,“ dodala Wolffová.

Susie Wolffová: Status zákazníckeho tímu nám prospeje